Danisco: Alle SAP-processer under lup

Hvad skal it-lederne i 2008? Niels Molzen, it-direktør hos Danisco, skal blandt andet hjælpe med at optimere alle arbejdsprocesser. Desuden skal videndelingen hjælpes på vej.

Artikel top billede

"Der bliver skabt utroligt meget viden om produkterne rundt i verden. Det store spørgsmål er: Hvordan får vi bedst muligt dokumenteret arbejdet på en begavet måde, også så det giver mening at søge i materialet bagefter," siger Niels Molzen, it-direktør hos Danisco. (Foto: Torben Klint)

Tilbage til: Fem danske it-topchefer sætter ord på 2008.

Efter godt fire års arbejde er Danisco-koncernen næsten i mål med udrulningen af SAP's ERP-platform i hele koncernen, og når det sker, træder it-funktionen med Niels Molzen i spidsen ind i ny rolle, hvor det i højere grad til at handle om optimering af forretningsprocesserne.

Det arbejde tages der blandt andet hul på i 2008.

"Indtil nu har vi koncentreret os om at udrulle SAP og taget hånd om den store opgave med forandringsledelse. Nu får vi tid og rum til at gennemgå alle processer sammen med forretningen og optimere dem, så vi får endnu mere ud af vores platform," siger han.

Videndeling på agendaen

Ud over procesoptimering, står der blandt andre ting også videndeling og driftoptimering på Niels Molzens agenda.

Det er nemlig en kunst at forene viden på tværs i en global organisation, hvor en stor del af forretningen hviler på evnen til at forske og udvikle.

"Der bliver skabt utroligt meget viden om produkterne rundt i verden. Det store spørgsmål er: Hvordan får vi bedst muligt dokumenteret arbejdet på en begavet måde, også så det giver mening at søge i materialet bagefter," siger Niels Molzen.

Der arbejdes virtuelt

Han fortæller, at Danisco i dag arbejder meget virtuelt, og således opsamles og dokumenteres alle data på en fælles platform.

Både procesoptimering og udvikling af videndelingen er med til at optimere forretningen Danisco, men et punkt på Niels Molzens agenda handler mere om den interne optimering af it-funktionen.

I takt med at Danisco frasælger dele af koncernen, skal it-afdelingen der optimeres, for at it-afdelingen kan opretholde det samme omkostningsniveau i forhold til omsætningen.

"Vi bliver løbende nødt til at få mere ud af pengene," siger Niels Molzen.

It-afdeling: 170 ansatte
Danisco: 9.700 ansatte

Tilbage til: Fem danske it-topchefer sætter ord på 2008.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job