Windows lover iPhone-agtigt touch

"Hvis du kan lide de 'touch-egenskaber', som findes på iPhone, vil du blive begejstret for, hvad der kommer med Windows 7 – om nogle år." Mærkeligt budskab fra Microsoft-ingeniør skaber diskussion.

Efter at en af Microsofts udviklingsingeniører i tirsdags skrev, at touch-egenskaberne på Windows 7, Microsofts næste udgave af operativsystemet, vil være langt mere imponerende end de, som iPhone har gjort så populære, har primært amerikanske teknologi-bloggere diskuteret udsagnet og til dels gjort grin med det.

Udsagnet kommer efter, at Dell samme dag
lancerede sin første tablet-pc. Den vil med tiden få egenskaber, der gør det muligt at skabe input og navigere på computeren med en finger.

Tidligt ude

Bloggerne gør især grin med, at Microsoft således tilsyneladende allerede nu kommer med løfter om et produkt, som tidligst er på gaden om flere år. Og at det er svært at sige, hvilke konkurrerende produkter Windows til den tid er oppe imod. Måske er fingertouch helt almindelig standard til den tid.

En af bloggerne skriver således:

"Er det klogt at sammenligne Windows 7, som tidligst vil være i butikkerne i 2010, med et produkt som allerede er på gaden? Det er jo ikke fordi, Apple ikke vil opdatere deres iPhone fra nu af og indtil da."

Dertil gøres der grin med, at Microsoft sammenligner med touch-egenskaber på en iPhone, når Microsoft selv tidligere allerede har lavet finger-navigationsløsninger i egne produkter, for eksempel
Microsoft Surface Table og touch-egenskaberne i Vista, som for eksempel HP har brugt i sin TouchSmart pc. Også Origami 'touch pack' i Windows XP henvises der til.

Hertil gør mange bloggere sig morsomme over, at Microsoft således sammenligner sig med iPhone netop fordi denne, måske i modsætning til Windows, har fået et gennembrud med 'finger-touch' – og det selv om Bill Gates og co. har arbejdet på at gøre tablet-pc'en populær siden 2002. Uden held foreløbigt.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    JP/Politikens Hus

    Digital Workplace Supporter

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Specialist til IT-kontraktstyring i PET's IT-Afdeling

    Københavnsområdet

    Green Power Denmark

    It-chef med udviklingsfokus

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos