TOPHISTORIE:Henrik Bodskov fratræder som topchef for Aeven - ny topchef allerede klar

Windows lover iPhone-agtigt touch

"Hvis du kan lide de 'touch-egenskaber', som findes på iPhone, vil du blive begejstret for, hvad der kommer med Windows 7 – om nogle år." Mærkeligt budskab fra Microsoft-ingeniør skaber diskussion.

Efter at en af Microsofts udviklingsingeniører i tirsdags skrev, at touch-egenskaberne på Windows 7, Microsofts næste udgave af operativsystemet, vil være langt mere imponerende end de, som iPhone har gjort så populære, har primært amerikanske teknologi-bloggere diskuteret udsagnet og til dels gjort grin med det.

Udsagnet kommer efter, at Dell samme dag
lancerede sin første tablet-pc. Den vil med tiden få egenskaber, der gør det muligt at skabe input og navigere på computeren med en finger.

Tidligt ude

Bloggerne gør især grin med, at Microsoft således tilsyneladende allerede nu kommer med løfter om et produkt, som tidligst er på gaden om flere år. Og at det er svært at sige, hvilke konkurrerende produkter Windows til den tid er oppe imod. Måske er fingertouch helt almindelig standard til den tid.

En af bloggerne skriver således:

"Er det klogt at sammenligne Windows 7, som tidligst vil være i butikkerne i 2010, med et produkt som allerede er på gaden? Det er jo ikke fordi, Apple ikke vil opdatere deres iPhone fra nu af og indtil da."

Dertil gøres der grin med, at Microsoft sammenligner med touch-egenskaber på en iPhone, når Microsoft selv tidligere allerede har lavet finger-navigationsløsninger i egne produkter, for eksempel
Microsoft Surface Table og touch-egenskaberne i Vista, som for eksempel HP har brugt i sin TouchSmart pc. Også Origami 'touch pack' i Windows XP henvises der til.

Hertil gør mange bloggere sig morsomme over, at Microsoft således sammenligner sig med iPhone netop fordi denne, måske i modsætning til Windows, har fået et gennembrud med 'finger-touch' – og det selv om Bill Gates og co. har arbejdet på at gøre tablet-pc'en populær siden 2002. Uden held foreløbigt.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere