Windows lover iPhone-agtigt touch

"Hvis du kan lide de 'touch-egenskaber', som findes på iPhone, vil du blive begejstret for, hvad der kommer med Windows 7 – om nogle år." Mærkeligt budskab fra Microsoft-ingeniør skaber diskussion.

Efter at en af Microsofts udviklingsingeniører i tirsdags skrev, at touch-egenskaberne på Windows 7, Microsofts næste udgave af operativsystemet, vil være langt mere imponerende end de, som iPhone har gjort så populære, har primært amerikanske teknologi-bloggere diskuteret udsagnet og til dels gjort grin med det.

Udsagnet kommer efter, at Dell samme dag
lancerede sin første tablet-pc. Den vil med tiden få egenskaber, der gør det muligt at skabe input og navigere på computeren med en finger.

Tidligt ude

Bloggerne gør især grin med, at Microsoft således tilsyneladende allerede nu kommer med løfter om et produkt, som tidligst er på gaden om flere år. Og at det er svært at sige, hvilke konkurrerende produkter Windows til den tid er oppe imod. Måske er fingertouch helt almindelig standard til den tid.

En af bloggerne skriver således:

"Er det klogt at sammenligne Windows 7, som tidligst vil være i butikkerne i 2010, med et produkt som allerede er på gaden? Det er jo ikke fordi, Apple ikke vil opdatere deres iPhone fra nu af og indtil da."

Dertil gøres der grin med, at Microsoft sammenligner med touch-egenskaber på en iPhone, når Microsoft selv tidligere allerede har lavet finger-navigationsløsninger i egne produkter, for eksempel
Microsoft Surface Table og touch-egenskaberne i Vista, som for eksempel HP har brugt i sin TouchSmart pc. Også Origami 'touch pack' i Windows XP henvises der til.

Hertil gør mange bloggere sig morsomme over, at Microsoft således sammenligner sig med iPhone netop fordi denne, måske i modsætning til Windows, har fået et gennembrud med 'finger-touch' – og det selv om Bill Gates og co. har arbejdet på at gøre tablet-pc'en populær siden 2002. Uden held foreløbigt.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre eller Karup

Københavnsområdet

G. Tscherning A/S

IT & Digitaliseringsansvarlig

Københavnsområdet

SOS International

IT Procurement Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job