Ryd op og hjælp forretningen - se hvordan man gør

Endelig erkender topledelsen, at it er vigtig, så nu kommer kravene. I 2008 vil mange organisationer med fordel kunne sætte fokus på oprydning og værdiskabelse. Få gode råd til, hvordan man gør.

Artikel top billede

Velkommen til en dag på jobbet i en dansk virksomhed.

Computeren tændes og e-mail-applikationen åbnes. Bom.

Skærmbilledet viser en fyldt indbakke. Endnu engang spækket med opgaver, henstillinger, forespørgsler, fællesmails og nyhedsbreve.

Der er ikke andet at gøre: Finde delete-knappen og så ellers gå i krig.

Kendsgerningen er nemlig, at medarbejderne i virksomhederne bruger stadig mere tid på en og samme opgave – på tværs af brancher og virksomhedsstørrelser:

De sletter e-mails.

“Vi er blevet en flok e-mail-høstere,“ som Gartner-analytiker Jeff Mann for nylig udtrykte det på Gartners Symposium i Cannes.

Teknologien er essentiel

Situationen viser meget godt, hvilken rolle teknologien er kommet til at spille i virksomhederne. Den er essentiel. Men samtidig viser den skyggesiden.

Faktisk har teknologien i mange henseender medført, at eksempelvis kommunikationen er blevet en kende mere kaotisk.

Begge dele vil få afgørende betydning for it-lederne i det kommende år – og er det mange steder allerede. For på den ene side er det langt om længe gået op for virksomhedernes ledelse, at teknologien er væsentlig. 26 procent af virksomhedslederne udpeger ifølge rapporten “IT i Praksis” fra Rambøll Management it som det vigtigste trumfkort i forhold til at opnå vækst i de kommende år.

På den anden side har it-afdelingerne efterhånden også implementeret, udviklet og iværksat så mange it-systemer til forskellige formål, at det kan være svært at bevare overblikket.

Lytter man til ekspertisen – her i form af analysehuset som Gartner, IDC og Rambøll Management – kan deres meldinger om it-dagsordenen rubriceres inden for især to kategorier.

Første kategori handler om – som det også gør på en byggeplads efter overstået arbejde – at rydde op.

Det kan for eksempel være sig at skabe overblik over it-arkitekturen, hjælpe medarbejderne af med e-mail-byrden eller finde data frem fra gemmerne og genskabe deres værdi.

For det andet skal der tunes ind på de krav, som der stilles til dagens virksomheder: Vækst og innovation.

Denne artikel vil give et par gode bud på, hvor der kan sættes ind i begge kategorier.

Lad os begynde i oprydningskategorien.
It har nemlig gjort hverdagen nemmere – men også mere besværlig. Specielt oplever mange medarbejdere at blive overdynget med e-mails. Meget af det, der lander i indbakken, er komplet irrelevant.

Eksperterne peger på flere løsningsforslag.
Først og fremmest kan det give endda meget god mening af se på den yngre generation og dens evne til at kommunikere på nye måder.

Selv børns legetøj er bedre

Gartner-analytiker Jeff Mann sagde lettere provokatorisk på en Gartner-konference for nylig, at der er stor sandsynlighed for, at de værktøjer selv børn i u-lande bruger til at kommunikere med, er bedre end dem, virksomhederne har brugt i mange år.

“De samarbejder ved at bruge videoklip og deres netværk på Facebook – de er 'generation v' – den virtuelle generation,“ sagde han og stillede spørgsmål ved, hvorfor virksomhederne ikke udnytter for eksempel Facebook:

“De kunne bruge det til at holde styr på kontakten til kollegerne, afholde afstemninger, der vurderer de mest risikofylde projekter og debatterer om de bedste forretningsplaner,” sagde Jeff Mann.

Men nej. I stedet har mange virksomheder valgt at blokere for sociale netværk som eksempelvis Facebook.
Unified og virtualisering

Ud over sociale netværkstjenester peger både IDC og Gartner også på unified communication som en absolut vinder i forsøget på at sikre bedre kommunikation.

I følge administrerende direktør hos IDC Nordic, Per Andersen, er unified communication – eller integreret kommunikation – i følge en undersøgelse allerede på it-ledernes dagsorden, ligesom det nært beslægtede mobilitets-fænomen:

“Der er effektiviseringer at hente, hvis man kan nå hinanden og virksomhedens applikationer, uanset hvor man er. Men det er også en kvalitet i sig selv, at man kan få fat i de relevante med det samme,” siger han.

I oprydningens navn toner en anden teknologi frem: Virtualiseringen.

Ifølge Per Andersen viser førnævnte undersøgelse, at der i 2008 vil blive investeret i virtualisering i alle afskygninger: Server-virtualisering, storage virtualisering, applikations-virtualisering, desktopvirtualisering med mere.

“Udviklingen drives af behov for bedre udnyttelse af ressourcer på it-siden – blandt andet i form af færre servere og diske, og dermed både besparelser på hardware og mindre strømforbrug,“ siger han.

Desuden kan virtualisering bidrage til....læs mere i : Ryd op og hjælp forretningen - se hvordan man gør DEL 2.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job