Artikel top billede

De 10 vigtigste it-begivenheder i 2007

Computerworlds redaktion har udvalgt de ti vigtigste it-begivenheder i året der gik. Læs her og se om vi valgte rigtigt.

2007 har i lighed med de seneste mange år budt på teknologiske landevindinger og opsigtvækkende handler i it-branchen.

Computerworld har blandt andet skrevet om en enkelt langfart over Atlanten, har vi udvalgt de 10 mest fascinerende, lovende og særprægede digitale tendenser, der efter vores mening har karakteriseret 2007:


10. Peer-to-peer - se tv på nettet


9. EU viste tænder på it-fronten


8. Second life - hype eller cyberliv?


7. iPhone - hallo til fremtidens mobile internet


6. DRM-fri underholdning - film og musik på flere platforme


5. FaceBook - og alle de andre


4. Dansk dokument-kamp endte uafgjort


3. Google: Her, der og alle vegne


2. Folke-pc'erne og den tredje verden


1. Logningsbekendtgørelsen - hvad nytter den?

Hvis du er enig eller uenig, skal du være velkommen til at kommentere udvælgelsen.

Godt nytår fra Computerworld.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere