BMG beskytter cd'er mod fildeling

Den tyske Bertelsmann-koncerns pladeselskab vil beskytte sine cd'er med software, som tillader at kopiere musikken til pc'en, men forhindrer fildeling af skæringerne.

Indhold

Pladeselskabet BMG, som er en division af den tyske Bertelsmann, har indgået en licens-aftale med det amerikanske firma SunnComm, som producerer software, der beskytter imod kopiering af cd'er.

BMG har allerede benyttet SunnComms teknologi, MediaMax CD-3, på en række cd'er brugt til markedsføring.

SunnComms kopibeskyttelse adskiller sig fra lignende systemer ved, at den giver pladekøberne mulighed for at kopiere cd-skæringerne til pc'en, men kopierne kan ikke deles via fildelingstjenester, siger firmaet.

Til gengæld er det muligt at dele kopierne med andre i en tidsbegrænset periode.

Dertil giver MediaMax CD-3-softwaren mulighed for at udvide cd'er med eksempelvis information om kunstneren, samt tekster, bonus-numre, video-klip og andet indhold.

Pladebranchen har tidligere forsøgt sig med systemer, som skal forhindre kopiering, men de fleste af systemerne kan brydes af avancerede brugere.

Licensaftalen mellem BMG og SunnComm dækker hele verden, og softwaren vil med det samme blive anvendt i BMG's amerikanske cd-produktion. Senere følger resten af verden.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S