Trak stikket ud for digitalt millionkup

Et digitalt bankkup i en svensk bankfilial blev stoppet i sidste sekund, fordi en ansat hev et stik ud.

Artikel top billede

Tegning af Lene Sekjær

Skjult udstyr til at fjernstyre en computer er i al hemmelighed blevet installeret i en bankfilial hos Swedbank i den svenske by Knivsta.

Det skriver Computerworlds svenske søsterblad.

Målet var millioner af kroner, men kuppet blev i sidste øjeblik afværget, da en ansat hev stikket ud. Syv personer sidder nu fængslet.

Udstyret til at fjernstyre computeren sad monteret under den ansattes skrivebord og blev opdaget i slutningen af august 2007.

Bedragerne var på det tidspunkt i færd med at overføre et beløb på adskillige millioner fra en konto hos Swedbank, og som kun blev forhindret fordi medarbejderen hev stikket ud.

”Det handler om noget meget avanceret teknisk udstyr som det lykkedes at fjernstyre bankens computer med. Den ansatte opdagede at maskinen var fjernstyret fordi musemarkøren flyttede sig. Så hev han stikket ud,” siger Christer Nordström, der er politikommissær ved politiet i Uppsala til avisen.

I princippet en trojaner

Fjernstyringsmekanismen er formentlig blevet monteret ved et tidligere indbrud hvor bankens alarmsystem ikke fungerede. Herefter har bedragerne fået adgang til de samme dele af banksystemet som den ansatte.

Syv personer fra Stockholmsområdet sidder nu i fængsel. De seks blev arresteret i mandags og den sidste tirsdag. Samtlige personer nægter sig skyldige i anklagerne, men mistænkes for at have forberedt lignende kup mod andre bankafdelinger.

”De er alle mistænkt for forberedelse og forsøg på groft bedrageri,” siger Christer Nordström til avisen.

Pressechef hos Swedbank, Anna Sundblad, siger at hun aldrig har oplevet noget lignende.

”Vi er aldrig tidligere blevet ramt af noget som dette,” siger hun til avisen.

Det er sjældent, at specialinstalleret hardware bruges til fjerstyring af computere. I princippet det samme gøres ved at installere en trojaner, som antivirusprogrammer beskytter imod.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura