Bedre internet uden ekstra båndbredde

Optimering af det eksisterende netværk på grundlag af matematiske metoder kan give mere hul igennem, siger forsker.

Indhold

På en konference om anvendt matematik, som afholdes i øjeblikket i Sydney i Australien, har forskeren Tom Leighton fremlagt ideer til, hvorledes ydelsen på internettet kan øges uden at sætte netværkets kapacitet i vejret. Det skriver Cnet Asia.

Tom Leighton er professor i anvendt matematik ved Massachusetts Institute of Technology, og teknologi-chef i firmaet Akamai, som leverer tjenester, der fordeler presset på et website, ved at fordele web-indholdet på servere, som er spredt over hele nettet.

Ifølge Leighton er de mest betydende flaskehalse mangel på implementering af standarden Border Gateway Protocol, dårlig anvendelse internettets navnetjeneste DNS, og dårlige forhold imellem nabonetværk, hvilket gør det svært at finde den optimale rute imellem to punkter på netværket.

Et andet problem består i, at større websites som regel leverer alt indhold fra et bestemt punkt. Blot at tilføje mere båndbredde, når presset på sitet stiger, er ikke en hensigtsmæssig måde at skalere på, siger Leighton.

Mere båndbredde vil ikke give bedre ydelse, fortsætter han. Den rigtige løsning er at fordele indholdet til forskellige punkter på randen af netværket, hvilket er den metode, som Akamai selv benytter. Akamai har i sin stald 24 matematikere, som hele tiden arbejder på ideer til optimering af netværket.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job