Rovsing: Er det en succes eller en fiasko?

Et stærkt image blænder komplet for den sunde fornuft, når det gælder Christian F. Rovsing, som har et image, der gør, at skidtet glider af, mener it-blogger.

Et stærkt image blænder komplet for den sunde fornuft, når det gælder Christian F. Rovsing, som har et image, der gør, at skidtet glider af.

Sådan lyder det i kontante vendinger hos den danske it-blogger og tidligere Computerworld-journalist, Dorte Toft, der under overskriften "Teflon-mandens Rovings fiaskoer" i kontante vendinger spidder firmaet.

Det sker, efter Rovsing-direktør, Henrik Lunde, tirsdag forlod sin stilling.

Dorte Toft – der selv har været ansat hos Rovsing – mener, at det bør give anledning til bekymring, at en stor del af de millioner, som selskabets scorede ved børsnoteringen i slutningen af 2006 – gik direkte i lommerne på Christian Foldberg Rovsing samt Søren A. Rasmussen.

Dorte Toft opridser en række af de fejlslagne projekter, som Christian F. Rovsing har været med i. De tæller blandt andre Danionics.

”Jeg aner den dag i dag ikke, om han er overmåde naiv eller overmåde smart,” skriver hun.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere