Kinesisk supercomputer med 2.000 Opteron

Dawning 4000A med over 2.000 processorer og to terabyte RAM bliver i stand til at udføre 10 billioner beregninger i sekundet.

Nyhed

Man tager et par tusinde af AMD's 64-bit Opteron-processorer, 2.256 gigabyte RAM og en flok harddiske med plads til 30.000 gigabyte. Så får man det hele til at snakke sammen, og en ny supercomputer er kommet til verden.

Det kinesiske firma Dawning skal bygge supercomputeren, der bliver blandt de 100 hurtigste i verden.

Dawning 4000A vil være i stand til at foretage mere end 10 billioner beregninger i sekundet, og supercomputeren bliver den hurtigste i Kina. Styresystemet bliver enten Linux eller Windows.

En anden Opteron-baseret supercomputer ved navn Red Storm bliver endnu hurtigere. Red Storm bliver bygget af amerikanske Cray, og den bliver sandsynligvis verdens hurtigste supercomputer, når den står klar i løbet af næste år. Red Storm vil kunne klare mindst 40 billioner beregninger i sekundet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere