Milliardær sagsøger Telenor for 4,8 milliarder

Russisk tele-milliardær sagsøger Telenor for økonomisk krav på næsten fem milliarder kroner. Striden handler om det ukrainske marked.

Artikel top billede

Det russiske telefirma Altimo sagsøger nu Norges største teleselskab Telenor for knap fem milliarder kroner.

Det sker fordi Cybercity og Sonofons moderselskab, ifølge Altimo, angiveligt har blokeret et fællesejet ukrainske joint venture-firma fra at få del i markedet, skriver Bloomberg.

Altimo, der har hovedkvarter i Moskva, skriver i en pressemeddelelse at Telenor konsekvent blokerede Vimpelcoms forsøg på at komme ind på det Ukrainske marked.

Angiveligt har især Telenors repræsentanter i Vimpelcoms bestyrelse forsøgt at forhindre firmaets køb af firmaet URS (Ukrainian Radiosystems.)

Aktiefald

Ifølge Altimo, der er ejet af milliardæren Mikhail Fridman, skyldes forsøget på at forhindre opkøbet at Telenor har flere interesser på det ukrainske telemarked, fordi den norske telekæmpe samtidig ejer aktiemajoriteten i Kyivstar, der er en af de ledende operatører i Ukraine.

Forsøget betød ifølge Altimo, at aktieværdien af det fælles selskab faldt betragteligt på grund af omkring et års forsinkelse af det strategiske opkøb.

Telenor ejer 29,9 procent af aktierne i Vimpelcom, mens Altimo ejer 44 procent af virksomheden, der er Ruslands næststørste teleoperatør.

Ifølge Telenor har Altimos krav ingen juridisk basis og firmaet vil 'energisk' forsvare sig selv, udtaler Telenor i et statement fra hovedkvarteret i Fornebu, skriver avisen.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job