HP's nye storage-satsning ramt af nedbrud

HP's splinternye Upline-tjeneste har været sat ud af drift i næsten en uge på grund af tekniske vanskeligheder med en enkelt brugers konto.

Computerworld News Service: Ifølge Hewlett-Packard vil virksomhedens ny online storage-tjeneste beskytte dine data "uanset, om din hardware bryder sammen, du mister din computer eller katastrofen rammer."

Men katastrofen ser dog ud til at have ramt HP. Virksomhedens Upline-tjeneste, der blev lanceret 7. april, har været sat ud af drift i næsten en uge på grund af tekniske vanskeligheder med en enkelt brugers konto.

HP arbejder på at løse problemet, og tjenesten kan være oppe igen allerede denne uge, udtaler HP-talskvinde Sheila Watson.

"HP valgte midlertidigt at indstille Upline-tjenesten for at undersøge, hvad, vi mener, er en isoleret teknisk fejl. Vi forventer, at Upline-tjenesten igen er tilgængelig for brugere denne uge," udtaler Watson.

Hun afviser at kommentere på antallet af brugere, der påvirkes af tjenestens nedetid.

Filer på Upline, som er en tjeneste til at tage backup af og lagre digitalt indhold, vil forblive intakte, ifølge Watson. HP lancerede Upline-tjenesten efter virksomhedens nylige opkøb af Opelin, som var en virksomhed, der tilbød online storage-tjenester.

Ubegrænset online-lager

HP informerede oprindeligt brugere om indstillingen af tjenesten i sidste uge og tilbød en fuld godtgørelse til amerikanske brugere, ifølge Watson. Tjenesten koster mellem 25 og 40 kroner om måneden for ubegrænset online lagerplads til professionelle eller hjemmebrugere.

Brugere rapporterer om problemer i klientsoftwaren til at uploade og synkronisere filer med tjenesten, men er dog glade for HP's beslutning om godtgørelse.

Blogger Derek Pegritz kalder Upline en god idé, der er forfærdeligt udført, og bemærker, at softwaren er forsvundet uforklarligt på trods af adskillige installationer.

"Softwaren crashede ikke engang, den forsvandt bare," skrev Pegritz.

"Kun $60 (280 kroner, red.) om året for at lave backup af bogstaveligt talt al ens data? Der får man seriøst noget for pengene … men ikke hvis Upline ikke engang kan holde den klientsoftware, som man har brug for, kørende længe nok til, at der kan uploades en enkelt mappe med Microsoft Word-dokumenter. Ynkeligt," skriver Pegritz.

Udover at være ude af stand til at synkronisere gigabytes af data, fik klientsoftwaren en anden bruger til at bekymre sig om sikkerheden.

"Da jeg kontrollerede det, blev jeg opmærksom på, at applikationen pludseligt havde forbundet mig til en anden persons konto," skriver 'Ridz' i en kommentar på TechCrunch.

"Jeg tænker bare på, om en anden er blevet logget ind på MIN konto, og om MINE data kunne være endt i nogen andens konto," skriver Ridz.

Tjenestens nedbrud i de tidlige stadier kan være en del af årsagen bag de voksende problemer med at udvikle tjenesten, skriver en anden bruger.

"De havde tilsyneladende et par problemer… og idet tjenesten er relativ ny… så er jeg ikke overrasket," skriver 'Jon', i en kommentar på TechCrunch.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S