Med på den mobile mode

Siemens har lanceret en serie af moderigtige mobiltelefoner, som udmærker sig ved, at der er tænkt mindst lige så meget på designet som på teknologien.

Indhold

Xelibri 4s utraditionelle antenne er udviklet af danske ingeniører.
Det ydre er mindst lige så vigtigt som det indre. Det synes at være tanken bag den nye mobiltelefonserie Xelibri fra Siemens. Telefonerne bliver defineret som modetilbehør på samme måde som et slips, et par sko eller et ur i stedet for et kommunikationsredskab.

Den første kollektion omfatter fire nye modeller, og Siemens lægger ikke skjul på, at det ikke handler om kompleks teknologi, men først og fremmest om stil.

Derfor indeholder de fire nye modeller, der blot hedder Xelibri 1-4, heller ikke revolutionerende funktioner. De kan sende SMS og EMS, de har polyfoniske ringetoner og kan de ting, som man forventer af en mobiltelefon idag. Men i deres visuelle udtryk gør de op med alle konventioner om, hvordan en mobiltelefon skal se ud.

Det er nemt at føle sig hensat til en rumfilm fra 70'erne. Formerne på telefonerne er runde, og farveskalaen spænder fra sort, champagne og sølvgrå til diverse pastelfarver og metallic grøn. Knapperne er typisk placeret utraditionelle steder, som rundt langs kanten af telefonen og displayet kan ændres, så det er sort baggrund med hvid skrift.

Derudover er Xelibri 4 udstyret med en antenne, der, i stedet for at stritte lodret op i luften, går i en bue hen over mobilens top. Denne antenne er udviklet af en flok ingeniører fra Nørresundby. Her ligger det næststørste udviklingscenter inden for Siemens Information and Communication Mobile, der udvikler avancerede mobiltelefonløsninger.

Som det gælder med al anden mode, så holder den ikke længe. Derfor er det også planlagt, at der hvert år skal komme to nye kollektioner i Xelibri-serien.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Styrk fremtidens IT Service Management - bliv Service Catalogue Manager i Cyberdivisionen, Hvidovre

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    AI-backend udvikler

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Softwareudviklere til Cyberdivisionens HR-systemer og Applikationer i Ballerup

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S