Intelligent stregkode truer privatliv

EPC er navnet på et nyt stregkode-system, der kan spore enkelte produkter og deres ejere ved hjælp af radiosendere.

Indhold

Et nyt stregkode-system kan give mulighed for at spore produkter via radiosendere. Den nye stregkode, EPC (electronic product code), er blevet udviklet af det amerikanske Massachusetts Institute of Technology over de sidste fem år.

I modsætning til eksisterende stregkoder, som kun kan identificere hele produktgrupper, kan det nye system identificere enkelte produkter. Systemet bliver præsenteret for offentligheden den 15. september.

EPC-systemet kan anvendes sammen med systemet RFID (radio frequency identification), som er små chips, der ved hjælp af en indbygget radiosender kan identificere et produkt ved hjælp af EPC.

Amerikanske forbrugerorganisationer peger på, at det kan anvendes til at profilere kunder i en hidtil uset grad. Ved at kombinere oplysninger fra en forretnings salgsmaskineri med koderne i RFID-chipsene kan det spores, hvor og hvornår et produkt er blevet købt.

Radiosignalerne fra RFID-chipsene kan også benyttes til at spore en persons færden på offentlige steder.

Organisationen AIM, som arbejder på at udbrede RFID-teknologien, siger som svar på kritikken, at den radiotransmitterede identifikation ikke giver flere muligheder for sporing, end hvad kreditkort og mobiltelefoner kan benyttes til.

Der er mere om RFID i PC World nr. 11, som udkommer den 30. oktober 2003.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S