Artikel top billede

Stil krav til dine partnere - ellers vælter læsset

Breakfast Club: I den globale verden samarbejder vi med hvem som helst, hvor som helst. Det bringer samarbejdspartnernes sikkerhedsproblemer ind på dit skrivebord.

Der bliver i stor stil outsourcet til Indien, Kina og Sydamerika, hvor lønningerne er langt lavere end i det skatteplagede Danmark.

Det sætter igen it-sikkerheden på prøve og kræver, at vi stiller krav til vores partnere. Sådan faldt ordene på dagens Breakfast Club-møde, hvor temaet var sikkerhed.

Internettet udvisker de geografiske grænser, der tidligere har begrænset samarbejdet over lange distancer, og i dag kan man samarbejde med hvem som helst, hvor som helst, sagde Christian Kjær fra PricewaterhouseCoopers (PWC) i sit indlæg.

Det er der naturligvis en række fordele ved, men samtidig bringer man samarbejdspartnernes eventuelle sikkerhedssløseri direkte ind i sin egen baghave.

Ikke tryg ved partneren

Hvert år udarbejder PWC en sikkerhedsstatusrapport, hvor it-chefer og ledere spørges om deres holdning til sikkerhed, og outsourcings-spørgsmålet bekymrer.

"Sikkerheden i lande som Indien er blevet styrket markant over de senere år," sagde Christian Kjær.

"Men der er stadig et stykke vej til vores standard, og i områder som Kina eller Sydamerika står det endnu værre til."

70 procent af de adspurgte i undersøgelsen var således 'kun lidt' eller 'slet ikke' tryg ved sikkerhedsniveauet hos samarbejdspartnere.

Samtidig viser tallene, at sikkerhed stadig er et tabu-område som man ikke blander sig i.

Det er nemlig kun 35 procent, som stiller krav til sikkerheden hos samarbejdspartnere.

Men dette tabu skal brydes, før vi kan gå trygt i seng om aftenen.

"Man skal stille spørgsmål og krav til den partner man vælger, ellers står man pludselig selv med problemet," lyder rådet fra PWC-manden.

Undersøgelsen er foretaget blandt 7.200 it-chefer og ledere i hele verden. Godt to tredjedele af besvarelserne kommer fra USA og Europa. Danmark har bidraget med godt 100 besvarelser.

Computerworld afholder Breakfast Club 10 gange årligt, og arrangementet er gratis.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis