Microsoft efterlyser erhvervslivet i ekspert-udvalg

Microsoft efterlyser personer fra erhvervslivet i ekspert-panelet inden for åbne standarder. It-giganten håber dog på en uvildig afgørelse, selvom flere personer tidligere har været i klinch med it-giganten.

Artikel top billede

Microsofts danske teknologi-direktør Jasper Hedegaard Bojsen håber på en uvildig afgørelse i ekspert-panelet, der skal undersøge brugen af åbne standarder i Danmark.

Danmarks netop udnævnte uafhængige ekspert-panel, der skal undersøge resultatet og rådgive om implementeringen af åbne standarder i den offentlige sektor, er blottet for kommercielle deltagere.

Det undrer Microsofts teknolog-direktør Jasper Hedegaard Bojsen, fordi udvalget blandt andet skal udforske om det offentlige skal benytte Microsoft-standarden OOXML eller ODF-formatet eller begge de omstridte formater.

"Ærgerligt, at der ikke er blevet plads til repræsentanter fra private virksomheder. Derfor vil jeg håbe på, at udvalgets medlemmer får til opgave også at kigge indgående på spørgsmål om de åbne standarders indvirkning i erhvervslivet," siger han til Computerworld.

Håber på fair resultat

Jura-professor Mads Bryde Andersen kommer til at sidde som formand i det uafhængige ekspert-panel og han får selskab af Jørgen Kristensen fra Egedal Kommune, Kim Viborg Andersen fra Copenhagen Business School (CBS), Mogens Kühn Pedersen fra CBS og EF-dommer Bo Vesterdorf.

Jasper Hedegaard Bojsen understreger, at selvom nogen fra ekspert-panelet tidligere har gået imod Microsofts vilje, så har han dog tillid til it-ordførernes udvalg.

Især glæder han sig over, at der er to repræsentanter fra CBS, der kan være med til at sikre en bro til erhvervslivet.

"Selvom Mogens Kühn Pedersen fra CBS har udtalt sig meget varmt om open source og EF-dommer Bo Vesterdorf tidligere har tildelt os en milliardbøde, så håber vi på, at det samlede resultat af udvalgets arbejde bliver uvildigt," tilføjer Jasper Hedegaard Bojsen.

Open source-formand er svært tilfreds

I den anden kommercielle lejr hos Open Source Leverandørforeningen i Danmark er der stor tilfredshed med person-sammensætningen i udvalget.

"Det lyder som et rigtig stærkt hold, som repræsenterer et bredt sæt kompetencer," lyder det fra formand Morten Kjærsgaard.

Han hæfter sig positivt ved, at der ikke er kommet nogen personer fra erhvervslivet med i udvalget.

"Erhvervsspillere som jeg selv eller Microsofts direktør Jørgen Bardenfleth vil altid have en mistanke kommercielle interesse hængende over hovedet. Den har it-ordførerne fået fjernet, og det bliver spændende at følge udvalgets arbejde," afslutter Morten Kjærsgaard.

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect