Firefox plages af 10 sikkerhedshuller – tre er kritiske

Mozilla har fået øje på 10 sikkerhedshuller i den nye Firefox-browser. Tre af de 10 er kritiske. Mozilla ved endnu ikke, hvordan situationen skal tackles.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Mozilla har identificeret 10 sikkerhedshuller i Firefox 3.0. Alle 10 huller betegnes som 'høj-prioritet'.

Tre af de 10 har fået stemplet 'kritisk'.

Alligevel vil Mozilla endnu ikke tage stilling til, om selskabet skal udsende den nye browser som planlagt, eller om selskabet skal begynde at sigte efter at udsende en ny udgave.

”Vi tager beslutningen om, hvorvidt vi skal udsende eller ej, tidligt i denne uge, i det vi stadig indsamler feedback [på Release Candidate 1],” lyder det fra Mike Schroepfer, udviklingschef i Mozilla.

Firefox 3.0 RC1 blev lanceret for en uges tid siden. Mozilla har endnu ikke bekræftet, at selskabet vil gå i gang med en anden udgave. Eneste melding er, at Mozilla sigter efter juni som måneden, hvor den endelige kode bliver udsendt.

Mike Schroepfer siger også, at Mozilla 27. maj enten vil lukke udviklingsarbejdet af Firefox 3.0 med RC1 eller udvikle en RC2 med nye tiltag, der lukker de 10 identificerede sikkerhedshuller.

I mellemtiden vil test af de 10 sikkerhedshuller begynde.

De 10 huller inkluderer tre kritiske huller i Bugzilla, der er Mozillas database til identificering af bugs. Otte af sikkerhedshullerne rammer Firefox til Windows, Mac OS X og Linux, men to alene rammer Linux.

Læses lige nu

    Everllence

    Head of Digital Solutions

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsarkitekt til Forsvaret nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS