Firefox plages af 10 sikkerhedshuller – tre er kritiske

Mozilla har fået øje på 10 sikkerhedshuller i den nye Firefox-browser. Tre af de 10 er kritiske. Mozilla ved endnu ikke, hvordan situationen skal tackles.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Mozilla har identificeret 10 sikkerhedshuller i Firefox 3.0. Alle 10 huller betegnes som 'høj-prioritet'.

Tre af de 10 har fået stemplet 'kritisk'.

Alligevel vil Mozilla endnu ikke tage stilling til, om selskabet skal udsende den nye browser som planlagt, eller om selskabet skal begynde at sigte efter at udsende en ny udgave.

”Vi tager beslutningen om, hvorvidt vi skal udsende eller ej, tidligt i denne uge, i det vi stadig indsamler feedback [på Release Candidate 1],” lyder det fra Mike Schroepfer, udviklingschef i Mozilla.

Firefox 3.0 RC1 blev lanceret for en uges tid siden. Mozilla har endnu ikke bekræftet, at selskabet vil gå i gang med en anden udgave. Eneste melding er, at Mozilla sigter efter juni som måneden, hvor den endelige kode bliver udsendt.

Mike Schroepfer siger også, at Mozilla 27. maj enten vil lukke udviklingsarbejdet af Firefox 3.0 med RC1 eller udvikle en RC2 med nye tiltag, der lukker de 10 identificerede sikkerhedshuller.

I mellemtiden vil test af de 10 sikkerhedshuller begynde.

De 10 huller inkluderer tre kritiske huller i Bugzilla, der er Mozillas database til identificering af bugs. Otte af sikkerhedshullerne rammer Firefox til Windows, Mac OS X og Linux, men to alene rammer Linux.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S