Firefox plages af 10 sikkerhedshuller – tre er kritiske

Mozilla har fået øje på 10 sikkerhedshuller i den nye Firefox-browser. Tre af de 10 er kritiske. Mozilla ved endnu ikke, hvordan situationen skal tackles.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Mozilla har identificeret 10 sikkerhedshuller i Firefox 3.0. Alle 10 huller betegnes som 'høj-prioritet'.

Tre af de 10 har fået stemplet 'kritisk'.

Alligevel vil Mozilla endnu ikke tage stilling til, om selskabet skal udsende den nye browser som planlagt, eller om selskabet skal begynde at sigte efter at udsende en ny udgave.

”Vi tager beslutningen om, hvorvidt vi skal udsende eller ej, tidligt i denne uge, i det vi stadig indsamler feedback [på Release Candidate 1],” lyder det fra Mike Schroepfer, udviklingschef i Mozilla.

Firefox 3.0 RC1 blev lanceret for en uges tid siden. Mozilla har endnu ikke bekræftet, at selskabet vil gå i gang med en anden udgave. Eneste melding er, at Mozilla sigter efter juni som måneden, hvor den endelige kode bliver udsendt.

Mike Schroepfer siger også, at Mozilla 27. maj enten vil lukke udviklingsarbejdet af Firefox 3.0 med RC1 eller udvikle en RC2 med nye tiltag, der lukker de 10 identificerede sikkerhedshuller.

I mellemtiden vil test af de 10 sikkerhedshuller begynde.

De 10 huller inkluderer tre kritiske huller i Bugzilla, der er Mozillas database til identificering af bugs. Otte af sikkerhedshullerne rammer Firefox til Windows, Mac OS X og Linux, men to alene rammer Linux.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse