Batteriproducenter under hård kritik for usle forhold

Forbrugerorganisationen Danwatch kritiserer skarpt fire producenter af batterier til mobiltelefoner for at bruge et stof, der kan være udvundet under stærkt kritisable forhold i DR Congo.

Artikel top billede

"Mobiltelefoner fra mindst fire ledende producenter indeholder metallet kobolt, der udvindes i DR Congo, hvor børnearbejde, menneskerettighedskrænkelser og korruption plager mineindustrien".

Sådan lyder det fra den danske forbrugerorganisation Danwatch i en rapport med titlen “Bad Connections: How your mobile phone is linked to abuse, fraud and unfair mining practices in DR Congo”.

Undersøgelsen, der er udarbejdet for Folkekirkens Nødhjælp og Roskilde Festivalen, hævder, at batterier i mobiltelefoner fra Nokia, LG, Motorola og Samsung indeholder kobolt fra Den Demokratiske Republik Congo (DR Congo) og sandsynligvis gør det samme sig også gældende for mobilbatterier i telefoner fra Sony Ericsson, mener organisationen.

"Når der bruges kobolt fra DR Congo, risikerer mobilproducenterne at støtte illegal eksport og hensynsløs minedrift, der ofte medvirker til grove menneskerettighedskrænkelser," siger direktør i Danwatch Søren Ring til Computerworld om rapporten.

DR Congos mineindustri er nemlig, ifølge Danwatch, plaget af børnearbejde, krænkelser af arbejderes rettigheder, korruption og manglende hensyn til miljøet.

Den belgiske mellemhandler

Organisationen har ikke selv været i DR Congo for at besigtige forholdene – det kræver økonomiske ressourcer, som Danwatch ikke har til rådighed, fortæller Søren Ring.

I stedet har organisationen i et deskstudy kortlagt forsyningskæden fra minerne i DR Congo til mobilproducenterne.

Et eksempel fra rapporten peger på det belgiske firma Umicore, der producerer og videresælger kobolt fra Katanga-provinsen i DR Congo til brug i blandt andet batterier.

Danwatch har fundet en forbindelse mellem Umicore og de fire mobilproducenter Nokia, LG, Motorola og Samsung.

Ifølge Danwatch hævdede batteriproducenterne ind til for nylig, at de ikke kendte til oprindelsen af kobolt og andre metaller i deres telefoner.

"Rapporten fra DanWatch viser, at det kan lade sig gøre at kortlægge forsyningskæden fra mineproduktion i Congo til færdige mobiltelefoner i Danmark," siger generalsekretær i Folkekirkens Nødjælp, Henrik Stubkjær til Danwatch.dk.

"Hvis en organisation som DanWatch kan gøre det, må mobilproducenterne også kunne gøre det. De har trods alt direkte adgang til deres leverandører."

Mobiltelefoner kan indeholde mindst fire forskellige metaller – kobolt, tantalum, tin og kobber, der udvindes i stort omfang i DR Congo.

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S