Napster bliver til mp3-afspiller

Ejeren af Napster vil i samarbejde med Samsung udvikle en ny serie af mp3-afspiller, der skal bære Napster-navnet.

Indhold

Firmaet Roxio, der har købt det berygtede Napster-navn og tilhørende teknologi, er gået sammen med Samsung om at udvikle en hel serie af mp3-afspillere, der skal hedde Napster. Og den første model bliver spækket med funktionalitet.

Samsung Napster YP-910 Player har en harddisk på 20 gigabyte og den vejer kun 60 gram, hvilket er en tredjedel af vægten af Apples nye iPod-model med 40 gigabyte harddisk. Størrelsen bliver 11 x 7 x 2 centimeter.

Afspilleren kan klare både mp3-formatet samt Microsofts wma-filer, og det genopladelige batteri vil kunne klare op til 10 timers afspilning på en enkelt opladning.

Desuden er der også blevet plads til en FM-radio, der såmænd kan afspille luftbåren radio, men også selv fungere som en radiostation, der sender musik ud på FM-båndet, som så kan afspilles af en anden radio.

Napster YP-910 vil benytte sig af USB til at overføre musikfilerne mellem pc'en og afspilleren, og er det ikke nok, kan man selv optage musik fra den indbyggede radio eller fra en ekstern enhed, eksempelvis en cd-afspiller.

Den første mp3-afspiller skal være klar til lanceringen af Napster 2.0 senere på året, der bliver en kommerciel udgave af Napster, hvor man kan købe og downloade musik fra.

De fem store pladseselskaber, som Roxio arbejder sammen med, har foreløbig sørget for at der vil være 500.000 musiknumre til download ved lanceringen.

Prisen for Napster YP-910 er endnu ikke anonnceret.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S