Mobilselskab bliver størst i USA med gigant-køb

Et køb til 135 milliarder kroner sikrer Verizon Wireless førstepladsen over de største, amerikanske mobilselskaber.

Artikel top billede

Verizon Wireless proklamerede i går, at selskabet går efter at købe Alltel for ikke mindre end 135 milliarder kroner.

Dermed bliver selskabet den største mobiloperatør i USA foran den anden tele-gigant, AT&T.

Verizon Wireless vil med købet sikre sig mere end 80 millioner kunder, hvorimod AT&T har 71 millioner kunder.

Det skriver Reuters.

Dybt forgældet

Faktisk koster Alltel noget mindre end det astronomiske beløb, som Verizon Wireless er klar til at betale for selve virksomheden.

Men Alltel slæber rundt med en gæld på omkring 107 milliarder kroner, som Verizon Wireless er rede til at få ud af verden med opkøbet.

Efter købsannonceringen steg Wireless-aktierne med det samme seks procent. Wireless står med 55 procent af aktierne i Verizon Wireless. Hos den britiske telegigant Vodafone, som ejer 45 procent af Verizon Wireless steg aktierne med 3,8 procent efter annonceringen.

Det skyldtes formentligt, at Verizon Wireless vurderede, at handlen ville få aktierne i selskabet til at stige med 10 procent i det første år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job