Hænger vi på bankernes digitale signatur til evig tid?

Danskernes nye digitale signatur har alle muligheder for at få den succes, som forgængeren aldrig fik. Men der er en pris.

Artikel top billede

Drift og udvikling af den nye digitale signatur skal varetages af firmaet DanID, hvor bankerne er eneaktionærer.

Der er således ingen konkurrence om priser og services eller mulighed for frit valg blandt dem, der skal bruge signaturen - de danske borgere og virksomheder.

Om priserne for signaturen står mål med den vare, der leveres af bankerne, bliver kun kontrolleret af eksempelvis Konkurrencestyrelsen, men er ikke udsat for de normale markedsvilkår.

"Fraværet af flere løsninger vil hæmme konkurrencen, men vi kan jo ikke tvinge et bredt udvalg igennem," siger Christian Ølgaard, vicedirektør i Konkurrencestyrelsen.

Konkurrencen er væk

At den monopollignende tilstand ikke er uden problemer, indrømmes da også af selv de mest varme fortalere for DanID.

"Da priserne ikke kan fastsættes af DanID, er der ikke tale om et monopol i den gængse forstand. På den anden side er der heller ikke tale om, at man som forbruger har valgfrihed til selv at bestemme, hvilken løsning man vil benytte," siger næstformand i DANSK IT, Henrik Udsen, der ellers er meget begejstret for den nye løsning.

Og al fremtidig konkurrence ser ud til at være elimineret på forhånd.

De tidligere bejlere fra EDB Gruppen, KMD, IBM, TDC og norske BBS siger samstemmende, at med det lille forbehold at meget kan ske på fem år, så kan de ikke forestille sig at byde ind i næste udbudsrunde.

Også udenlandske bejlere vil få det svært.

"I fremtiden kan man ikke udelukke, at der vil komme alternativer til DanID, men det bliver svært for konkurrenterne at få plads. PBS står meget stærkt med den nye aftale," siger Konkurrencestyrelsens vicedirektør.

Det er således svært at se hvem, der i fremtiden kan udfordre bankernes defacto-monopol for at sikre brugerne den bedste service til den laveste pris.

Vil du læse mere, så klik på overskrifterne herunder for at læse artiklerne fra dagens trykte udgave af Computerworld:

Hænger vi nu på DanID til evig tid?

Virksomhederne skal betale

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank