Din Xbox bliver social med ny software-opdatering

Microsoft satser stort på sociale features i den nye Xbox 360-software, der kommer til efteråret.

Artikel top billede

Den nye Xbox-brugerflade kommer, som softwareopgradering, i løbet af efteråret.

På dette års E3-computerspilsmesse annoncerede Microsoft, at Xbox 360-konsollen vil få en betydelig opgradering senere på året.

Konsollen ændrer sig ikke, men en stor softwareopgradering skal ændre oplevelsen.

Microsoft låner flittigt ideer fra Nintendo, Sony og måske endda Facebook i den nye Xbox-dashboard-software.

Opdateringen, der kommer til efteråret, vil i langt højere grad end tidligere fokusere på sociale features som instant messaging, video chat og fotodeling.

Fest på din Xbox

I den nye brugerflade er 3d avatars centrale. De minder om Mii-figurerne, som man har på Nintendo Wii. En bruger laver sin egen avatar, der repræsenterer brugeren på Xbox live, og i nogle spil.

En ny feature er Live Party, der skal gøre Xbox-oplevelsen mere fælles for brugere på trods af fysisk afstand.

I et Live Party kan op til otte brugere dele deres Xbox-oplevelse, både billleder, chat og spil kan bruges med folk til festen.

Også Sony er på vej med en social opgradering til selskabets Playstation 3-konsol, med det meget ambitiøse, og meget forsinkede, Playstation Home. Også Sony vil bruge 3d-avatars.

Den nye Xbox-software vil drastisk ændre brugerfladen på Xbox. Til det bedre mener Microsoft.

"Før i tiden var man nødt til at lave nyt hardware for at give brugerne en ny oplevelse. Det vi har i sinde at bevise er, at software kan ændre oplevelsen fra dag til dag," sagde David Hufford, senior director for Xbox til Financial Times efter annonceringen.

Der er penge i det

Microsoft understregede også, at Xbox Live, en online service man tilgår fra sin Xbox giver gode indtægter. Ifølge Microsoft har brugere brugt mere end 1 milliard dollars på servicen, svarende til 4,7 milliarder danske kroner, siden Xbox 360 blev lanceret sidst i 2005.

I forbindelse med opdateringen vil der også blive mulighed for at streame film fra den populære film-service Netflix, i hvert fald for amerikanerne.

Se video fra annonceringen her, med demonstration af den nye brugerflade samt flere af funktionerne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead Cloud

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S