Artikel top billede

Din næste Lenovo-pc kommer måske med SSD

Lenovo tror så meget på solid state-harddiske, at kommende bærbare fra selskabet vil blive tilbudt med det strømbesparende alternativ til de snurrende harddiske.

Computerworld News Service: Computer-producenten Lenovo begynder inden længe med at inkludere SSD - solid-state drives - i flere af selskabets bærbare computere for på denne måde at imødekomme den kraftigt voksende efterspørgsel, hvilket du kan læse om her.

Selskabet har netop præsenteret SSD i fire bærbar-modeller. Flere vil komme til inden længe på tværs af hele Thinkpad T-serien i takt med de generelle produkt-opdateringer, lyder det fra Charles Sune, Lenovo-chef.

De nye SSD-baserede bærbare - der blev præsenteret mandag - inkluderer den ultratransportable Thinkpad X200 samt Thinkpad-modellerne W500, T400 og T500.

I første omgang tilbyder Lenovo 64 gigabyte lagerplads på solid state-diskene.

Flere vil komme til

Thinkpad X300 tilbyder alene SSD som en storage-mulighed, mens Thinkpad X200 har SSD med som en regulær harddisk-mulighed. Lenovo vil i fremtiden fortsætte med at sende nye bærbare på gaden med SSD som harddisk-mulighed, forlyder det.

Branche-observatører forventer, at SSD en dag helt vil erstatte den traditionelle harddisk i takt med, at de bliver bedre og bedre.

Indtil videre er prisen per gigabyte lagerplads på en SSD dog væsentligt højere end på en traditionelt roterende harddisk, hvilket er en barriere for SSD's store gennembrud.

Lenovo plan er at fokusere på forretnings-segmentet med den nye SSD-baserede modellinie. Forretningsfolk efterspørger nemlig primært længere batteri-levetid, og netop på dette område er SSD væsentligt bedre end traditionelle harddiske.

Med tiltaget følger Lenovo i kølvandet på Dell og andre af de store computer-producenter, der på samme måde forsøger at fremskynde udbredelsen af SSD via deres dyreste modeller, der især henvender sig til erhvervslivet brugere.

Således er Dell på vej med en SSD-baseret bærbare med 128 gigabyte lagerplads, men eksempelvis Sun har iværksat en målrettet SSD-kampagne på servermarkedet og HP allerede sidste efterår varslede kommende SSD-model.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere