Analyse: Disse it-selskaber rammer bunden

Adskillige danske it-firmaer har skrabet bunden det seneste år. Se listen over de selskaber, der er gået massivt tilbage på omsætningssiden.

Artikel top billede

Skær fire kroner ud af en omsætning på fem kroner.

Den barske virkelighed har flere danske it-firmaer måtte igennem i det forløbne år.

Blandt firmaerne med størst nedgang i omsætningen i Computerworlds Top 100-undersøgelse finder man et firma, hvis direktør er dømt for momssvindel.

Også en udskældt leverandør, hvis offentlige kunder klager over selskabets elektroniske sags- og dokumenthåndterings-system, finder man på listen.

Momssvindel skidt for omsætningen

Hos Comitel, der importerer mobiltelefoner og er tilknyttet Kathrine Holding A/S, blev koncernchef Peer Kølendorfs sæde i bestyrelsen i IT-Branchen varmt.

Kan en mand med ansvaret for et firma, der svindler med momsen, repræsentere branchen?

"Jeg kan ikke leve med, at det arbejde, der er gjort for at fremme distributørudvalget anseelse gennem etiske retningslinjer, har mistet en stor del af sin værdi," lød kritikken fra direktør Jørn Rosenmeier, Rosenmeier Electronics.

Jørn Rosenmeier endte med at melde sig ud af IT-Brancheforeningen i protest, da hovedbestyrelsen valgte at blåstemple Peer Kølendorf.

Med et fald i omsætningen i dette års regnskab, er Peer Kølendorf altså ikke kommet helt fri af vindstødene fra momskarusel-sagen.

Kunder kritiserer

ESDH-leverandøren Software Innovation har også været i modvind i medierne, da flere af dets offentlige kunder har været utilfredse med selskabets leverance af elektroniske sags- og dokumenthåndteringssystemer.

Tre kommuner opsagde kontrakten med selskabet og fik udbetalt erstatning.

Nu er firmaet på vej tilbage og har ryddet op i projektporteføljen.

Manden bag redningsaktionen er direktør Peter Perregaard, der på syv måneder lader til at have vendt skuden. Væksten i første kvartal 2008 var nemlig på 22 procent.

Læs: listen over de 10 firmaer med størst fald i omsætningen.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S