Analyse: Disse it-selskaber rammer bunden

Adskillige danske it-firmaer har skrabet bunden det seneste år. Se listen over de selskaber, der er gået massivt tilbage på omsætningssiden.

Artikel top billede

Skær fire kroner ud af en omsætning på fem kroner.

Den barske virkelighed har flere danske it-firmaer måtte igennem i det forløbne år.

Blandt firmaerne med størst nedgang i omsætningen i Computerworlds Top 100-undersøgelse finder man et firma, hvis direktør er dømt for momssvindel.

Også en udskældt leverandør, hvis offentlige kunder klager over selskabets elektroniske sags- og dokumenthåndterings-system, finder man på listen.

Momssvindel skidt for omsætningen

Hos Comitel, der importerer mobiltelefoner og er tilknyttet Kathrine Holding A/S, blev koncernchef Peer Kølendorfs sæde i bestyrelsen i IT-Branchen varmt.

Kan en mand med ansvaret for et firma, der svindler med momsen, repræsentere branchen?

"Jeg kan ikke leve med, at det arbejde, der er gjort for at fremme distributørudvalget anseelse gennem etiske retningslinjer, har mistet en stor del af sin værdi," lød kritikken fra direktør Jørn Rosenmeier, Rosenmeier Electronics.

Jørn Rosenmeier endte med at melde sig ud af IT-Brancheforeningen i protest, da hovedbestyrelsen valgte at blåstemple Peer Kølendorf.

Med et fald i omsætningen i dette års regnskab, er Peer Kølendorf altså ikke kommet helt fri af vindstødene fra momskarusel-sagen.

Kunder kritiserer

ESDH-leverandøren Software Innovation har også været i modvind i medierne, da flere af dets offentlige kunder har været utilfredse med selskabets leverance af elektroniske sags- og dokumenthåndteringssystemer.

Tre kommuner opsagde kontrakten med selskabet og fik udbetalt erstatning.

Nu er firmaet på vej tilbage og har ryddet op i projektporteføljen.

Manden bag redningsaktionen er direktør Peter Perregaard, der på syv måneder lader til at have vendt skuden. Væksten i første kvartal 2008 var nemlig på 22 procent.

Læs: listen over de 10 firmaer med størst fald i omsætningen.

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

AI/ML udvikler i PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S