Sort, hvid eller grøn amerikansk præsident?

Præsidentvalgkampen i USA står mellem en sort og hvid kandidat, sikkert er det dog, at præsidenten bliver grøn. Gode eksportmuligheder til landet, mener Henning Dyremose.

Artikel top billede

Kampen om verdens mest magtfulde embede står mellem senator Barack Obama, der kan blive den første sorte præsident, og den republikanske krigshelt John McCain.

Uanset hvilken af de to herrer, der løber af med sejren, vil USA's nye leder satse på grøn teknologi.

Sådan lyder meldingerne fra de lejre op til valget.

Barack Obama har meddelt, at han vil investere ikke mindre end 10 milliarder dollars om året i en ny fond, der skal hjælpe amerikanske it-virksomheder med at kommercialisere grønne it-opfindelser og dermed skabe nye amerikanske arbejdspladser.

Samme tankegang ser man hos John McCain, der også vil satse på grøn teknologi, for at hjælpe miljøet og skaffe flere arbejdspladser til landet.

Enestående mulighed

USA-kenderen og tidligere energiminister gennem ni år fra Socialdemokratiet Svend Auken mener, at danske it-virksomheder med grønne profiler, bør satse på et amerikansk eksport-eventyr.

For der vil i fremtiden blæse grønne vinde i USA, når begge præsidentkandidater taler så varmt om emnet.

"Obama vil helt sikkert presse denne her dagsordenen mest, det er der ingen tvivl om. McCain er ikke ubegavet og kan også se fornuften i grøn it, men vil bruge væsentlig færre penge på det," siger Svend Auken.

USA-ekspert og professor Carl Holst Pedersen fra CBS er enig i den udlægning.

Dyremose bakker op

Og USA er et spændende marked for eksport af grøn it, fastslår formand for Danmarks Eksportråd Henning Dyremose.

"USA har tidligere været verdens største udleder af CO2, og med den store it-sektor i USA er der en god chance for, at innovative danske løsninger kan finde fodfæste i det amerikanske marked," siger Henning Dyremose.

Han forklarer, at de store it-virksomheder som for eksempel IBM, Nokia, Microsoft med flere i stigende grad anvender konceptet grøn it til "branding".

Heller ikke voldsom opbremsning i økonomien i USA og resten af verden vil stoppe det grønne felttog.

"Processen med at reducere CO2 udslip og det øgede fokus på miljø er ikke noget, som bare forsvinder, når man oplever økonomisk stagnation," siger Henning Dyremose.

Han forklarer, at internationale bindende aftaler og forbrugernes krav fortsat vil drive udviklingen hen imod grønne it-løsninger.

Faktisk kunne man forestille sig, at recession giver grøn it medvind.

"Grøn it vil ni ud af ti gange virke som en omkostningsbesparer via lavere strømforbrug, bedre udnyttelse af energi, færre procesomkostninger og andet. Derfor kunne man faktisk forestille sig, at en recession ville give grønne it-investeringer et ekstra skub, drevet af stigende efterspørgsel," siger Henning Dyremose.

Fem råd om it-eksport til USA

Her følger fem gode råd om it-eksport til USA.

1. Fokusér din markedstrategi.

Hvis man vil have succes i USA, skal man vælge en ekstrem fokuseret strategi, både når det kommer til produkt og target market

2. Lær markedsføring - the american way.

I USA gælder det desværre ikke altid om at have det bedste produkt, man ser gang på gang at det er den der er bedst til at bruge PR og markedsføring, der bliver markedslederen.

3. Flyt derover.

Vi lever i en global verden, men de fleste amerikanere er dog stadig mest trygge ved at handle med virksomheder, der i det mindste har tilstedeværelse i USA.

4. Netværk er et must.

I USA og specielt i Silicon Valley er netværket altafgørende. Brug din dyrebare tid på det.

5. Find god lokal partner.

Lykken er ikke altid at finde en så stor partner som mulig. Ofte kan det betale sig, i hvert fald i starten af finde en med samme størrelse, så man har mere indflydelse. Handelskontoret i Los Angeles kan desuden hjælpe med at screen og finde partnere.

Kilde: Innovationcenter Denmark

Annonce

Metroselskabet I/S

Senior IT Help Desk Specialist

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior AI Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S