Adobe opdaterer Framemaker

Det automatiske publiceringsværktøj understøtter nu flere grafikformater og forbedrede XML-muligheder.

Indhold

Adobe har opdateret sit publiceringsprogram Framemaker til version 7.1. Framemaker benyttes til at publicere store tekstmængder, som for eksempler kataloger. Den nye udgave af programmet byder på forbedrede XML-muligheder samt understøttelse af flere grafikformater.

På XML-siden er det nu mulig at arbejde med dokumenter i XML-format og gemme resultatet i XML, så man kan arbejde videre med dokumenterne i andre programmer.

Det er nu også muligt at arbejde med flere udgaver af samme tekst i et dokument. Det kan benyttes til versionering samt til at benytte forskellige tekster til forskellige medietyper, som eksempelvis print og PDF.

Framemaker 7.1 understøtter en række nye grafikformater, som eksempelvis Photoshop, JPEG 2000 og SVG. Programmet er også blevet bedre til at importere PageMaker- og QuarkXpress-filer.

Framemaker kommer til Solaris 2.6 til 2.9 samt Windows 98 SE, 2000 og XP. Programmet udgives ikke længere til Macintosh. Adobe Framemaker kommer til at koste i omegnen af 9.400 kroner med moms.

Akademikernes A-kasse

AI Product Owner

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Digitaliseringsstyrelsen

Vil du sætte dit præg på videreudviklingen af MitID?

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S