WWW's opfinder: Nettet er for hele menneskeheden

Kun den udviklede del af verden har gavn af internettet, mens resten af verden er koblet af. En ny organisation under ledelse af opfinderen af WWW, Tim Berners-Lee, vil ændre på det forhold.

Artikel top billede

"Intetnettet skal være for hele jordens befolkning," mener Tim Berners-Lee.

Internettet er designet af den udviklede verden til den udviklede verden.

Det udelukker den store del af verdens befolkning fra at få nytte og glæde af de muligheder, som internettet tilbyder.

Det skal der laves om, mener den mand, der tilskrives opfindelsen af World Wide Web, Tim Berners-Lee, som tillige er udstyret med den britiske riddertitel Sir.

Derfor har han stiftet en ny organisation under navnet World Wide Web Foundation, der har som sit erklærede formål at bringe internettet ud til hele verdens befolkning, skriver Infoworld.

Nettet skal re-designes

Designet af nettet kræver nytænkning, mener han.

Den nye organisation vil arbejde på at sikre, at nettet forbliver frit og åbent, på at udbygge nettets muligheder og stabilitet og endelig arbejde for at udstrække intetnettets muligheder til alle mennesker på jorden.

"Nettet er en fantastisk platform for innovation, men vi har en lang række udfordringer i at gøre det nyttigt for især mennesker i mindre udviklede områder," siger Tim Berners-Lee.

Internet-faderen er i forvejen leder af World Wide Web Consortium, W3C, og medansvarlig for Web Science Research Initiative, WSRI, der arbejder for at skabe fremtidens internet.

"Vi vil alle få udbytte af et internet, der omfatter flere mennesker. Web Science har det som målsætning, at nettet skal tjene menneskeheden. Standarderne i W3C er lavet, så folk med et handicap kan bruge nettet, og det er ikke særligt henvendt til mennesker med et specielt sprog, kultur eller skriveretning," siger Tim Berners-Lee.

For at få flere mennesker til at bruge nettet, fokuserer W3C i øjeblikket på de mobile løsninger.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Ennova A/S

    Senior Developer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job