Intet samarbejde mellem NetBeans og Eclipse

De to Java-baserede udviklingsprogrammer vil ikke nærme sig hinanden, efter at Sun har takket nej til medlemskab af IBM's Eclipse-gruppe.

Indhold

I denne uge meddelte Sun offentligheden, at firmaet ikke vil deltage i gruppen bag udviklingsprogrammet Eclipse.

Eclipse er et såkaldt Integrated Development Environment, et integreret udviklingsmiljø hvor programmøren kan redigere kildetekst, kompilere koden og foretage fejlretning i et og samme program.

Eclipse er sponsoreret af IBM, som i sin tid opkøbte programmet og frigav koden som open source.

Det samme har Sun gjort med programmet NetBeans, som i øjeblikket taber terræn til Eclipse. Sun blev i sommers inviteret til at deltage i gruppen bag Eclipse, en gruppe, som ledes af IBM.

Men Sun har altså nu meddelt, at firmaet ikke vil deltage i gruppens arbejde, og at der heller ikke vil kunne etableres et samarbejde mellem NetBeans- og Eclipse-grupperne.

Det skyldes ifølge Sun, at arkitekturen i de to programmer er for forskellig til at en fælles basis kan oprettes. Sun benytter NetBeans som grundlag for sine egne udviklingsprogrammer, her under Sun Java Studio, tidligere kendt som Sun ONE Studio.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Admin By Request

    Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

    Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S