Linux 2.6 på gaden

Efter knap tre år kan kernen, som er indmaden i Linux, dreje versionsnummeret en tand til. Den nye udgave lover forbedret serverunderstøttelse, og den kan benyttes i computere med op til 32 processorer.

Indhold

Efter lige knap tre års udvikling har Linus Torvalds og medprogrammører sendt en ny udgave af Linux-kernen, version 2.6, på gaden. Det bekendtgjorde Torvalds i et indlæg i en nyhedsgruppe i går.

Linux-kernen er den fælles indmad i de mange styresystemer, som går under navnet Linux. Kernen er den del af systemet, der tager sig af grundlæggende forhold som at holde styr på de kørende programmer, styre hukommelsen og kommunikationen med systemets hardware.

Linus Torvalds har overgivet den færdige version til styrmand Andrew Morton, som vedligeholder de færdige udgaver af kernen. Derefter skal Torvalds i gang med version 2.7, som er en udviklingsversion, der skal føre frem til den næste rigtige Linux-udgave, 2.8.

Som den største nyhed i version 2.6 peger Andrew Morton overfor Zdnet på muligheden for at afvikle Linux på computere med 16 og 32 processorer. Den forrige version kunne håndtere systemer med op til otte processorer.

Blandt andre nyheder i den nye udgave er understøttelse af visse typer af processorer til lommecomputere og andre små enheder. Understøttelsen af disse såkaldte indlejrede processorer uden hukommelseshåndtering (MMU) giver mulighed for at anvende Linux i systemer med for eksempel Motorolas Dragonball- og ColdFire-processorer.

Red Hat vil først anvende version 2.6 i Red Hat Enterprise Linux 4, som forventes lanceret i slutningen af 2004, men Suse vil benytte den nye kerne i den kommende SuSE Linux Enterprise Server 9 allerede til sommer.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Product Manager - Customer Engagement

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Edlund A/S

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S