Ny lille iPod

I forbindelse med MacWorld-konferencen har Apple lanceret en lille iPod MP3-afspiller og en ny server, baseret på G5-processoren.

Indhold

I disse dage afholdes Apple-tilhængernes favoritarrangement i San Francisco. MacWorld-konferencen blev fløjtet i gang med en tale af firmaets topchef Steve Jobs, hvor han lancerede adskillige nye Apple-produkter, blandt andet en formindsket udgave af MP3-afspilleren iPod.

Apple iPod Mini.
Den nye iPod Mini måler 9 x 5 x 1,3 centimeter og vejer cirka 100 gram. Der kan være omkring 1.000 musiknumre på dens fire gigabyte harddisk. Afspilleren fås i farverne blå, grøn og lyserød samt som sølvfarvet eller guldfarvet.

MP3-afspilleren tilsluttes computeren med USB 2.0 eller FireWire, og den kan benyttes med både Mac og Windows. Batterilevetiden skulle være otte timer.

I de første par måneder er der kun iPod Mini til amerikanerne. Afspilleren bliver leveret til det europæiske marked til april, og i Danmark kommer den til at koste noget i retning af 2.290 kroner med moms.

Steve Jobs præsenterede også en ny 64-bit server ved navn Xserve G5. Der er tale om en 1U-server med plads til en eller to 2,0 GHz G5-processorer, op til 750 gigabyte harddisk-plads og maksimum otte gigabyte DDR RAM.

Xserve G5 kommer på det danske marked i starten af næste måned. En Xserve G5 med to processorer, en gigabyte RAM, 80 gigabyte harddisk, dobbelt gigabit Ethernet og cd-drev koster 36.990 kroner med moms.

For 99.990 kroner ekstra kan man få fingrene i et 3U RAID-modul med plads til 3.500 gigabyte data fordelt på 14 harddiske. Xserve RAID fås også med kapaciteter på 1.000 og 1.750 gigabyte.

På MacWorld har Apple også demonstreret klynge-teknologien Xgrid, som kan binde Apple-maskiner sammen til supercomputere. Op til 84 Xserve G5-maskiner kan forbindes med Xgrid, og det ville give en regnekraft på 1,5 teraflops.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Linux Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job