Anti-spyware fra McAfee

Network Associates, som ejer McAfee-navnet, er den seneste i rækken af sikkerheds-softwareproducenter, der er klar med et program dedikeret til at fjerne spyware-programmer.

Indhold

Network Associates er klar med et nyt program, der kan fjerne spyware-programmer. Programmet hedder McAfee Antispyware og fjerner spion-programmerne - skadelige såvel som uskadelige - fra pc'en. De uskadelige spion-programmer bliver som regel installeret i forbindelse med installeringen af et andet program, og ligger i baggrunden og sender eksempelvis en reklame op på skærmen med jævne mellemrum.

De skadelige programmer kan derimod udgøre en alvorlig sikkerhedstrussel, og der er eksempler på programmer, der sender fortrolige oplysninger videre til programmøren bag spyware-programmet.

På trods af, at den nye version af McAfee Antivirus faktisk også kan fjerne spyware-programmer, har man alligevel følt det var nødvendigt at komme med et helt nyt produkt, som dog også tilbyder enkelte ting som Antivirus-programmet ikke kan, når det drejer sig om spyware-programmer.

Blandt andet bliver spyware automatisk sat i karantæne af McAfee Antispyware, og man skal aktivt give spyware-programmet tilladelse til at fungere, før det får lov til at gøre noget som helst. Spyware-programmerne får nemlig slet ikke lov til at blive eksekveret.

Programmet koster 40 dollar, cirka 240 kroner, og kan hentes fra McAfees websted. Prisen inkluderer et års automatiske opdateringer.

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Jet Time A/S

Dataanalytiker (Data Analyst)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S