Nokia Siemens fyrer 1.820 ansatte

Netværksleverandøren Nokia Siemens fyrer 1.800 medarbejdere primært i Europa og sælger ud af sine fabrikker.

Artikel top billede

Nokia Siemens fyrer med et bredt sving med øksen 1.820 ansatte. Det bliver primært medarbejdere i hjemlandene, Finland og Tyskland, der kommer til at holde for. Dog vil også afdelingerne i USA og Egypten blive berørt.

Det sker som en direkte konsekvens af selskabets markante omkostnings-reduktioner.

I en pressemeddelelse oplyser selskabet, at det er "de fortsatte udfordringer på telekommunikations-markedet, der har udløst behovet for yderligere reduktioner."

I Finland vil 750 ansatte blive fyret, mens selskabet helt lukker fabrikken i München, der ellers har beskæftiget 500 medarbejdere.

Samtidig er det blevet besluttet, at selskabet sælger en anden tysk fabrik i byen Durach til dens daglige ledelse.

Nokia Siemens opstod i juni 2006 år som en joint venture mellem Nokia og Siemens netværksforretninger.

Fusionen kom dengang i kølvandet på en tilsvarende kæmpefusion mellem Alcatel og Lucent i den daværende konsolidering af det ret fragmenterede marked for netværksudstyr, som Nokia Siemens Networks mener vil blive en regulær guldgrube, hvor det nærmest bare drejer sig om at samle guldet op - såfremt man altså kan konkurrere.

Siden dengang har andre stor-spillere også meldt sig på markedet. De tæller kinesiske netværks-selskaber som Huawei og ZTE.

Nokia Siemens Networks iværksatte allerede sidste år en stor spareplan, der inden 2010 sigter mod at reducere medarbejderstaben med 9.000 mand og reducere omkostningerne med 11 milliarder kroner.

Nokia Siemens Networks har tidligere udtrykt stor tiltro til fremtidens muligheder på det danske marked, selv om selskabets tabte ordren på at levere udstyr til TDC's mobilnetværk til Ericsson med et ordentligt brag.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    GenAI Specialist i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S