IBM forlanger 147 millioner kroner af IT Factory

IBM opgør sit krav til boet efter IT Factory til 147 millioner kroner, men er ellers påfaldende tavs om sin rolle i skandalen.

Artikel top billede

Softwareselskabet IBM har gjort sit krav til konkursboet efter IT Factory gældende. Kravet lyder på 147 millioner kroner.

IBM har opgjort beløbet til 50 millioner kroner for den softwareforretning, som IBM havde med IT Factory samt 97 millioner kroner, der vedrører 'ikke-IBM-produkter', meddeler pressechef Carsten Grønning til Ritzau.

'Ikke-IBM-produkter' dækker efter alt at dømme over en form for leasing-arrangement.

Det er blot et par måneder siden, at den danske IBM-chef, Lars Mikkelgaard-Jensen, roste IT Factory som et "kreativt og visionært" selskab.

Glæden skyldtes ikke mindst, at IT Factory leasede IBM-software for millioner af kroner, som skulle bruges til salget af IBM-produkter via IT Factorys satsning på netbaserede løsninger til kunder over hele verden.

Satsningen gjorde IBM så begejstret, at selskabet for et års tid siden kårede IT Factory som sin bedste "Software as a Service"-partner.

Efterfølgende har IBM imidlertid haft meget svært ved at svare på spørgsmålet om, hvorvidt IT Factory egentlig overhovedet var klar med selskabets SaaS-produkter, da kåringen fandt sted, ligesom IBM ikke har været i stand til at svare på en række andre vigtige spørgsmål.

Dengang svarede IBM i en email, at kun IT Factory kunne svare på disse spørgsmål, men at IBM kunne bekræfte, at "IT Factory har et samarbejde med IBM i form af en aftale, som sikrer IT Factory adgang til at købe software til udlejning, det vil sige software as a service (SaaS) og platform as a service (PaaS),

Computerworld har efter kollapset af IT Factory desuden forgæves forsøgt at få svar på en række spørgsmål om IBM's rolle i IT Factory-sagen.

Det har ikke umiddelbart været muligt at få en kommentar fra IBM til kravet på de 147 millioner kroner.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S