Nanorør giver bedre køling

Intel undersøger om kølepasta bliver mere effektivt, hvis det baseres på nanorør. Pastaen skal sørge for, at processoren i en computer kan komme af med varmen.

Indhold

I samarbejde med nanoteknologi-firmaet Zyvex forsker chipgiganten Intel i kølepasta med nanorør. De små kulstofrør er nemlig ekstremt gode til at lede varme.

En mikrochip på en enkelt kvadratcentimeter kan forbruge over 100 watt, som bliver til varme. Denne varme skal ledes bort, hvis ikke processoren skal brænde sammen, og man bruger kølepasta til at sikre den bedst mulige termiske forbindelse mellem processoren og køleren.

Efterhånden som processorerne bliver kraftigere stiger strømforbruget, og det bliver et stadig større problem at få ledt varmen væk. Her kan nanorørene måske hjælpe.

Indtil videre er det kun til om et forskningsprojekt, og der er ikke sikkert, at der kommer produkter ud af det, skriver ZDNet UK.

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job