MidtVest-kollaps knuser dansk fiber-drøm

For få kunder til en nærmest overdrevet god infrastruktur er ifølge teleanalytiker årsagen til betalingsstandsningen i MidtVest Bredbånd.

Artikel top billede

Torben Rune er direktør i analysevirksomheden Netplan.

Årsagen til betalingsstandsningen hos MidtVest Bredbånd er, at der skal astronomiske beløb til at anlægge og drive de tjenester, som MidtVest Bredbånd har.

Det mener Torben Rune, der er teleanalytiker hos Netplan.

Samtidig kan økonomi- og finansieringskrisen få kunderne til at vente endnu længere med at slå til.

"Og det betyder, at man skal finansiere en meget langstrakt og dyr udrulning, som kan blive svær, hvis man ikke selv har pengene til det," siger Torben Rune.

Ifølge Torben Rune er problemet, at den bagvedliggende infrastruktur i praksis skal kunne betjene alle potentielle kunder i et område.

"Den koster penge. Og der skal et vist antal kunder til at få den investering til at løbe rundt. Og det har man altså ikke kunnet opnå med de produkter, man har indtil nu," siger Torben Rune.

Mindre kunne have gjort det

Ifølge analytikeren har firmaet levet op til forventningerne og investeret i alt det dyre grej, som forventes af en spiller som MidtVest Bredbånd.

"De har nærmest overgjort det. De har været for optimistiske med, hvor hurtigt de kunne få så mange kunder, og derfor ligger der nu en masse kapacitet i jorden, som er dyr, fordi der ikke er tilstrækkelig mange kunde til den," siger Torben Rune.

Han fortæller, at netværkene generelt hos elværkerne - også hos MidtVest Bredbånd - er lavet efter alle kunstens regler.

"Det er super solide, robuste og hurtige netværk, som har den kapacitet, der skal til. Og det gør det bestemt ikke billigere. Derfor skal man hurtigt have mange kunder," siger Torben Rune.

Ifølge Torben Rune er den midtvestjyske kapacitet ikke overflødig, men udgør en værdi, der kan overtages af andre. Samtidig er værdien af infrastrukturen uændret.

"Den udgør efter min menig en meget, meget stor værdi. Det er nok noget af det mest værdifulde, ved siden af kloak- og vand-netværk man i øvrigt har," siger Torben Rune.

Ærgerligt grus i maskinen

Ifølge analytikeren er betalingsstandsningen ærgerlig, fordi den sætter en stopper for en unik dansk chance for at markere sig allerlængst fremme på landkortet som en integreret bredbåndsnation.

"Nu går der altså grus i maskinen, for det kommer vi så til at vente noget længere på, med mindre der er nogen, der vil føre installationen videre," siger Torben Rune.

Analytikeren har svært ved at danne sig et billede af eventuelle købere, men nogle af køberne kunne være deltagere i MidtVest-samarbejdet

"Og så vil der være nogle teleselskaber, måske Nianet eller GlobalConnect, der måske ikke vil være interesseret i at købe hele nettet, men i fald dele af det bagvedliggende net," siger Torben Rune.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS