Indhold
Markedets første 16x dvd-brændere bliver præsenteret på CeBIT-messen, der finder sted sidst på måneden. Med disse brændere kan man fylde et dvd-medie med 4,7 gigabyte data på fem-seks minutter.
Firmaer som BenQ og Waitec har allerede meldt ud, at de vil demonstrere 16x dvd-brændere på CeBIT, og vi forventer også at se en 16x dvd-brænder fra Lite-On.
Til at starte med bliver det sandsynligvis kun DVD+R-medier, der kan brændes med den høje hastighed, men den konkurrerende standard DVD-R er lige i hælene.
Når en dvd brændes med 16x hastighed, overføres der godt 21 megabyte data til mediet hvert sekund. Mediet roterer med 180 omdrejninger i sekundet, og yderst på mediet er hastigheden over 200 kilometer i timen.
Data i to lag
I løbet af andet kvartal vil hollandske Philips og taiwanske MediaTek kunne levere chips til brændere, der kan klare dobbeltlags-dvd'er, og Philips har meddelt, at eksisterende dvd-brændere vil kunne firmware-opgraderes, så de understøtter dobbeltlags-DVD+R med plads til 8,5 gigabyte.
BenQ vil benytte denne teknologi i dvd-brænderen DW1600, der vil kunne brænde en 4,7 gigabyte DVD+R med 16x hastighed og en 8,5 gigabyte dobbeltlags-DVD+R med 2,4x hastighed. Drevet kommer på markedet til juni, og i løbet af tredje kvartal vil det kunne opgraderes til også at kunne klare DVD-R/RW.
Også når det gælder DVD-R/RW, er dobbeltlagsbrændere nemlig lige om hjørnet. Pioneer har allerede demonstreret dvd-brænderen DVR-A06 med en firmware, der tillod skrivning til en dobbeltlags-DVD-R.