Dansk 4G-auktion næppe i milliard-ligaen

Inden udgangen af 2009 bliver der afholdt en auktion over 4G-frekvenserne i Danmark. Interesse skal der nok være, men det bliver ikke på niveau med 3G-auktionen fra 2001.

Artikel top billede

Da de fire danske 3G-licenser blev udbudt i 2001, pungede Telia, TDC, Orange og det dengang ukendte HI3G (3) ud med hver 950 millioner kroner.

I 2009 får selskaberne endnu engang mulighed for at tømme pengepungen, når der er auktion over frekvensbåndene 2500-2690 MHz og 2010-2025 MHz, der vil kunne anvendes til at udbyde 4G-tjenester via LTE-teknologien.

Den danske stat skal dog nok ikke sætte næsen op efter milliarder af kroner, som det var tilfældet med 3G-licenserne.

"Det tror jeg ikke. Dels fordi teleselskaberne føler, at de betalte alt for meget i 2001, dels fordi buddene denne gang i langt højere grad bliver relateret til indtægterne," vurderer Bernt Stubbe Østergaard fra Current Analysis.

Teleanalytikeren forklarer, at teleselskabernes økonomi er mere presset i dag, end det var tilfældet i 2001, og at man i dag er i langt højere grad har et ønske om at adskille infrastrukturen fra tjeneste-udbyderne.

"I dag er teleselskabernes primære opgave at levere tjenester, ikke at drive netværk," forklarer Bernt Stubbe Østergaard.

Netværks-selskaber på banen

Derfor ser man i stigende grad, at det er selskaber som Ericsson, Nokia-Siemens, Cisco og Alcatel-Lucent, der driver netværkene.

Herhjemme driver Ericsson blandt andet TDC's mobilnet.

Bernt Stubbe Østergaard vurderer da også, at netværksselskaberne får en afgørende rolle i forhold til LTE-udrulningen.

"LTE-udviklingen er ikke drevet af teleselskaberne. Teleselskaberne vil jo helst have en jævnt stigende udvikling, for hver gang de skifter teknologi, skal de have nye antenner, nye netværk og nye telefoner," forklarer han og tilføjer, at LTE kommer i konkurrence med ikke bare 3G, men også ADSL, fiber, Wimax og andre bredbånds-teknologier.

"Vi kan jo se, at ADSL-kunderne ikke er så vilde med at betale for højere hastigheder. De vil snarere have en kvalitets-garanti."

Teknologi-neutralt udbud

Selvom det er oplagt at udbyde LTE på de frekvenser, der sendes i udbud senere på året, er der ifølge IT- og Telestyrelsens hjemmeside tale om et teknologi-neutralt udbud.

Det er dog i høj grad LTE-teknologien, der satses på rundt omkring i verden, senest hos vort svenske broderfolk, hvor 4G-autionen indbragte 2,1 milliarder svenske kroner.

Ifølge analysehuset ABI Research har ialt 18 operatører rundt omkring i verden planer om at udrulle LTE-netværk. Analysefirmaet forventer, at selskaberne vil investere omkring 50 milliarder kroner (8,6 milliarder dollars) på teknologien over de næste fem år.

Bernt Stubbe Østergaard vurderer, at man i fremtiden vil have både 3G- og 4G netværk kørende side om side.

"På et tidspunkt kommer LTE, og den teknologi vil så til at starte med have en meget lille markedsandel. Det tager fire-fem år, så det er nok først i 2015, at vi vil sige, at en smart telefon, er en LTE-telefon. Og selv der vil der være masser af 3G," lyder det fra teleanalytikeren.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2025

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Se alle vores events inden for it

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S