Dansk 4G-auktion næppe i milliard-ligaen

Inden udgangen af 2009 bliver der afholdt en auktion over 4G-frekvenserne i Danmark. Interesse skal der nok være, men det bliver ikke på niveau med 3G-auktionen fra 2001.

Artikel top billede

Da de fire danske 3G-licenser blev udbudt i 2001, pungede Telia, TDC, Orange og det dengang ukendte HI3G (3) ud med hver 950 millioner kroner.

I 2009 får selskaberne endnu engang mulighed for at tømme pengepungen, når der er auktion over frekvensbåndene 2500-2690 MHz og 2010-2025 MHz, der vil kunne anvendes til at udbyde 4G-tjenester via LTE-teknologien.

Den danske stat skal dog nok ikke sætte næsen op efter milliarder af kroner, som det var tilfældet med 3G-licenserne.

"Det tror jeg ikke. Dels fordi teleselskaberne føler, at de betalte alt for meget i 2001, dels fordi buddene denne gang i langt højere grad bliver relateret til indtægterne," vurderer Bernt Stubbe Østergaard fra Current Analysis.

Teleanalytikeren forklarer, at teleselskabernes økonomi er mere presset i dag, end det var tilfældet i 2001, og at man i dag er i langt højere grad har et ønske om at adskille infrastrukturen fra tjeneste-udbyderne.

"I dag er teleselskabernes primære opgave at levere tjenester, ikke at drive netværk," forklarer Bernt Stubbe Østergaard.

Netværks-selskaber på banen

Derfor ser man i stigende grad, at det er selskaber som Ericsson, Nokia-Siemens, Cisco og Alcatel-Lucent, der driver netværkene.

Herhjemme driver Ericsson blandt andet TDC's mobilnet.

Bernt Stubbe Østergaard vurderer da også, at netværksselskaberne får en afgørende rolle i forhold til LTE-udrulningen.

"LTE-udviklingen er ikke drevet af teleselskaberne. Teleselskaberne vil jo helst have en jævnt stigende udvikling, for hver gang de skifter teknologi, skal de have nye antenner, nye netværk og nye telefoner," forklarer han og tilføjer, at LTE kommer i konkurrence med ikke bare 3G, men også ADSL, fiber, Wimax og andre bredbånds-teknologier.

"Vi kan jo se, at ADSL-kunderne ikke er så vilde med at betale for højere hastigheder. De vil snarere have en kvalitets-garanti."

Teknologi-neutralt udbud

Selvom det er oplagt at udbyde LTE på de frekvenser, der sendes i udbud senere på året, er der ifølge IT- og Telestyrelsens hjemmeside tale om et teknologi-neutralt udbud.

Det er dog i høj grad LTE-teknologien, der satses på rundt omkring i verden, senest hos vort svenske broderfolk, hvor 4G-autionen indbragte 2,1 milliarder svenske kroner.

Ifølge analysehuset ABI Research har ialt 18 operatører rundt omkring i verden planer om at udrulle LTE-netværk. Analysefirmaet forventer, at selskaberne vil investere omkring 50 milliarder kroner (8,6 milliarder dollars) på teknologien over de næste fem år.

Bernt Stubbe Østergaard vurderer, at man i fremtiden vil have både 3G- og 4G netværk kørende side om side.

"På et tidspunkt kommer LTE, og den teknologi vil så til at starte med have en meget lille markedsandel. Det tager fire-fem år, så det er nok først i 2015, at vi vil sige, at en smart telefon, er en LTE-telefon. Og selv der vil der være masser af 3G," lyder det fra teleanalytikeren.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job