Skatteformand: Multimedieskat skal rydde op

Sammenblanding af skattefrie ordninger, fryns og it-udstyr skal være historie, hvis det er op til formanden for regeringens skattekommission, Carsten Koch.

Artikel top billede

"Vi har valgt de 5.000 kroner fordi det vel ligger et sted imellem værdien af en mobil og det hele: pc, ADSL, printer og så videre," siger Carsten Koch. Foto: Michael Bothager/Scanpix

Multimedieskatten skal gøre skattesystemet simplere. Og hvis nogen er utilfredse, er det bare ærgerligt, lyder beskeden fra skattekommissionens formand, den tidligere socialdemokratiske skatteminister Carsten Koch.

Hvis man har arbejdsgiverbetalt mobiltelefon, pc eller bredbånd, så vil man skulle betale skat af 5.000 kroner. Lige meget om man kun har en arbejdsgiverbetalt mobil. Eller måske alle tre ting.

Sådan lyder et af oplæggene til den sanering af særregler og fradrag, som regeringens skattekommission lægger op til.

"Vi har valgt de 5.000 kroner fordi det vel ligger et sted imellem værdien af en mobil og det hele: pc, ADSL, printer og så videre," siger Carsten Koch.

Skattekommissionens samlede forslag til omlægning af skattesystemet lægger op til, at der skal luges ud i særregler og fradragsukrudt.

Når det gælder it- og telefonordninger for medarbejdere, er reglerne delt op.

"Efter gældende regler beskattes fri telefon med en årlig standardsats på 3.000 kroner. Anden datakommunikation, som for eksempel ADSL er skattefri, hvis der er adgang til arbejdsstedets netværk. Ligeledes er arbejdsgiverbetalt pc med tilbehør i privatboligen skattefri," lyder beskrivelsen fra kommissionen

Carsten Koch forklarer, at han gerne ser et langt simplere system, hvor alle former for aflønning beskattes ens.

"Og hvis en lønmodtager synes, det er urimeligt, skal han tage det op med sin arbejdsgiver og så få kompensationen i form af mere i løn," siger Carsten Koch, som mener, at systemet er blevet udnyttet.

"Det er en uting, sådan som det er blevet i dag, hvor de to parter, arbejdsgiver og lønmodtager, finder frem til en pakke, som er karakteriseret ved, at det er tredjemand, der betaler. Nemlig alle os andre," siger han.

Lettere administration

Beløbsstørrelsen er, som Carsten Koch forklarer, fundet ud fra en gennemsnitsbetragtning af, hvad priserne er for den mindste ordning med mobiltelefon alene og op til den fulde pakke med bredbånd, mobil og pc.

Carsten Koch fortæller, at det faste beløb også skyldes et ønske om et mere simpelt system.

"Det er blevet en 'enhedsskat', fordi rigtig, rigtig mange ressourcer i dag er bundet op i administration af disse ordninger," siger den tidligere skatteminister, som mener, at modellen er både enkel og gennemskuelig.

Og han påpeger, at medarbejderne i stedet for at få goder, der gør, de skal betale multimedieskatten, kan bede om mere i løn og selv købe de services, som de ønsker.

"Hvis man kan få det billigere end skatteværdien af de 5.000 kroner, kunne man tænke sig, at man så selv anskaffede det og blev kompenseret i lønforhandlingerne," siger Carsten Koch.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

AL Sydbank

Afdelingsleder til Finans Systemer

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS