Eksperter: Sikkerhed skal være indbygget

Man køber ikke først en bil og så derefter går hen til en anden forhandler for at købe airbags. Sikkerhed er nødt til at være indbygget fra starten, mener førende it- sikkerhedseksperter.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Et panel af sikkerhedseksperter er enigt om, at det er nødvendigt at begynde at tænke på sikkerheden langt tidligere i softwareudviklings-cyklussen.

Ekspert-panelet mener også, at it-branchen er nødt til at begynde at producere "hærdende" produkter især med fremkomsten af cloud computing og virtualisering, der gør det endnu sværere at indkredse helt præcist, hvorhenne følsomme data befinder sig.

Ved Alcatel-Lucents forum Dynamic Enterprise i sidste uge i Paris diskuterede et ekspertpanel, der inkluderede Wyatt Starnes, som er stifter af og topchef for SignaCert, hvordan den traditionelle model med at sikre verdens tusindvis af applikationer med tredjeparts- eller tilføjelsespakker af sikkerhedssoftware efterhånden er forældet.

Wyatt Starnes har tidligere stiftet og været topchef for Tripwire og er medstifter af RAINS (Regional Alliances for Infrastructure and Network Security).

I panelet sad også Carlos Solari, som er tidligere højtansat i FBI og it-chef i Det Hvide Hus. Han er nu vice president for sikkerhedsløsninger og strategi hos Alcatel-Lucent.

"De nuværende tilgange er tydeligvis ikke skalerbare til web 2.0," mente Carlos Solari.

"Hvor ligger dine data, når det kommer til virtualisering? Vi er nødt til helt at omtænke problemet. Efterfølgende eller tilføjet sikkerhedsteknologi har fejlet som model, idet tingene mere og mere ligger i skyen nu. Der er brug for en ny tilgang."

Wyatt Starnes fra SignaCert var enig: "Det har ændret sig, hvordan vi køber teknologi," påpegede han.

Han sammenlignede med, hvordan vi i dag køber biler, i forhold til at biler før i tiden ikke kom med sikkerhedsseler og airbags som standardudstyr.

"Man ville ikke købe en bil i dag og så bagefter gå til en anden forhandler for at købe airbags, så hvorfor gøre sådan når det kommer til software?" spurgte han.

"Sikkerhed er nødt til at være indbygget. Software er nødt til at være hærdet fra starten af."

Eksperterne afviste argumenter om, at softwareleverandørerne umuligt kan vide, hvilke trusler deres software vil blive udsat for i fremtiden.

"Vi kan hærde produkter, fordi vi allerede kender til de fleste af de trusler, softwaren vil blive udsat for," erklærer Solari.

"Det kunne være en kriminel handling, botnets, rootkits, men alle disse problemer fandtes også tidligere, de er bare muteret til nye former."

"Vi er gået fra individuelle hackere til en professionel stab af hackere med masser af værktøjer og ressourcer til rådighed," fortæller Starnes.

"Sikkerhedsproblemet ligger helt bestemt tættere på kilden, hvor produkterne udvikles. Det er ikke et brugerproblem, ligesom biler nu gøres sikrere takket være airbags og sikkerhedsseler, der bliver indbygget af producenterne selv. Dette vil også ske i software-industrien," vurderede han.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S