Retsudvalg utilfreds med svar om svensk spion-lov

Næstformand for Folketingets retsudvalg er langtfra tilfreds med justitsministerens svar i sagen om svensk overvågning. Brian Mikkelsen vil ikke gribe ind overfor svensk spionlov.

Artikel top billede

"Det er simpelthen bare ikke okay."

Sådan siger næstformand i Folketingets retsudvalg, Anne Baastrup (SF) om justitsminister Brian Mikkelsens (K) accept af den svensk spion-lov.

Brian Mikkelsens har svaret Folketingets retsudvalg på en række spørgsmål om den omdiskuterede svenske overvågningslovs indflydelse på danske forhold.

Men nu kan ministeren forvente at få nye spørgsmål om svensk overvågning, lover Anne Baastrup.

Brian Mikkelsen svarer blandt andet på et af spørgsmålene fra retsudvalget, at: "skønt jeg har forståelse for, at de nye svenske regler umiddelbart kan forekomme vidtgående, finder jeg på den anførte baggrund ikke, at der er grundlag for at tage særlige initiativer over for den svenske regering."

Og den besvarelse er Anne Baastrup langtfra tilfreds med. Hun mener, at der er tale om et voldsomt problem, når Danmark ikke selv kan bestemme, om svenskerne kan kigge danskernes kommunikation over skulderen.

Sverige kan overvåge kommunikation

Den såkaldte FRA-lov blev vedtaget af Sveriges Riksdag i juni sidste år. Loven tillader den svenske overvågningsmyndighed, Försvarets Radioanstalt, at følge med i al elektronisk kommunikation, som passerer den svenske grænse.

Og det gør blandt andet danske mails, telefonsamtaler og sms'er, fordi teleselskabernes net af driftsøkonomiske hensyn er opbygget, så datapakker kan springe fra land til land, selvom eksempelvis en telefonsamtale finder sted mellem to personer i Danmark.

Dermed kan Folketing, PET og borgere risikere svensk overvågning som følge af den omdiskuterede lov. Det har tidligere fået dansk erhvervsliv til at frygte industrispionage som følge af den svenske lov.

Brug for privatliv

Ifølge Anne Baastrup har Danmark sædvanligvis et givende forhold til de andre nordiske lande. Men det er et voldsomt problem, at danske borgere ikke kan være sikre på, om Försvarets Radioanstalt lytter med, når de telefonerer, sms'er eller mailer med andre danskere indenfor landets grænser, forklarer Anne Baastrup.

"Vi har behov for at have et vist privatliv. Ministerens svar er opsigtsvækkende, fordi han jo primært tænker på beskyttelse af industrielle oplysninger."

Hun peger på, at debatten er gået på risikoen for at miste innovations- og udviklingsmuligheder hos danske virksomheder, fordi svenskerne med loven kan kigge firmaerne over skulderen.

"Jeg tror ikke, at Försvarets Radioanstalt har det som arbejdsopgave. Men når ministeren skriver på den måde, må han da som minimum spørge, om Försvarets Radioanstalt har det som arbejdsopgave."

Retsudvalget stillede 1. juli 2008 rækken af spørgsmål til daværende justitsminister Lene Espersen (K). Først i februar 2009 lå svarerne klar fra nuværende justitsminister Brian Mikkelsen.

Prekært spørgsmål

Justitsministeriet udbad i denne forbindelse svenskeren om en forklaring, som landede hos Justitsministeriet i november. Først tre måneder senere, i februar 2009, havde Justitsministeriet svarene klar til Folketingets retsudvalg. Dermed kom den samlede svartid op på omkring syv måneder.

Anne Baastrup mener, at den lange svartid kan skyldes, at spørgsmålene ikke har været helt oppe på ministerens bord.

"Regeringen synes jo ikke, at det er ophidsende morsomt at kontakte den svenske regering for at spørge, hvad de har gang i," siger Anne Baastrup.

Hun mener, at den danske regering meget nødigt vil brokke sig over den svenske regering, fordi det er partier fra samme fløj, der har regeringsmagten i begge lande.

"Det er besværligt for den svenske regering, hvis der kommer debat i Danmark," siger Anne Baastrup.

Se alle spørgsmål og svar her:

Spørgsmål 919

Om den svenske terrorlovgivning, til justitsministeren:

Spørgsmål 920
Om konsekvenser af den nye svenske overvågningslov

Spørgsmål 921
Om den nye svenske overvågningslov

Spørgsmål 924
Om den svenske overvågningsenhed forsvarets Radioanstalt (FRA)

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Den digitale trussel er konstant, kompleks og stadigt stigende - også i den offentlige sektor

    I dagens Danmark har vi indrettet os sådan, at alt kommunikation mellem det offentlige og borgerne foregår på forskellige digitale platforme, hvilket gør både borgerne og de offentlige institutioner skrøbelige overfor cyberkriminalitet. Samtidig...

    Infrastruktur | Hellerup

    Sikker, compliant og suveræn AI supercomputer

    Oplev den danske vej til sikker og suveræn AI. Computerworld viser, hvordan Danish Center for AI gør high-performance computing sikkert, compliant og made in Denmark. Se hvordan danske virksomheder accelererer AI uden at gå på kompromis med...

    Digital transformation | København Ø

    Analytics, BI og AI

    Integrer data på tværs af systemer og skab en intelligent dataplatform. Lær hvordan du opfylder krav, styrker governance og udnytter AI til valide analyser. Få konkrete løsninger, der gør din data til forretningens stærkeste aktiv. Se programmet...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil