Ny Twitter-orm udnytter kendisser

Ormen hacker sig ind på Twitter-profiler og udsender automatisk uautoriserede statusopdateringer.

Artikel top billede

Computerworld News Service: En orm, der henviser til berømtheder som Ashton Kutcher og Oprah Winfrey spreder sig eksplosivt på microblogging-sitet Twitter, oplyser sikkerhedsfirmaet Sophos.

Ormen hacker sig ind på Twitter-profiler og sender automatisk uautoriserede Twitter-statusopdateringer til de hackede kontis kontakter. Brugere, som kigger på de inficerede profiler, bliver automatisk selv inficerede, og uautoriserede statusopdateringer sendes automatisk til deres kontakter.

De inficerede profiler offentliggør statusopdateringer, som muligvis nævner kendtes Twitter-profilnavne såsom Kutcher og Winfrey, forklarer Graham Cluley, som er seniorteknologikonsulent hos Sophos. Hvis de kendte ser disse opdateringer og klikker på de profilnavne, som opdateringerne kom fra, kan udbruddet sprede sig endnu hurtigere, fortæller han.

Der er flere end en million mennesker, der følger Kutcher på Twitter.

"Hvis han var så ufornuftig at klikke på en af dem, kunne han blive ramt og potentielt påvirke en million andre," advarer Cluley.

Cluley er ikke sikker på, om kendissernes egne Twitter-konti er blevet ramt.

Twitter oplyser at være i gang med at løse problemet.

"Vi er opmærksomme på det igangværende spam-angreb på Twitter, og vi arbejder på at få det under kontrol," skriver virksomheden på sin officielle blog.

Rammer kun IE-brugere

Ormen spreder sig på Twitter ved at udnytte en almindeligt forekommende fejl i webprogrammering, en såkaldt cross-site scripting-sårbarhed, forklarer Aviv Raff, som er ekspert i computersikkerhed. Ormen rammer kun brugere af browseren Internet Explorer, oplyser han.

Ormen er en modificeret version af fire cross-site scripting-orme, der i sidste uge spredte sig på Twitter. Under navne som "Mikeyy" eller "StalkDaily" startede ormene som plugins til websitet StalkDaily.com, som ejes af Mikeyy Mooney. Mooney har tilstået at have skabt denne orm.

Det blev fredag afsløret, at Mooney var blevet hyret af internetfirmaet Exqsoft Solutions, "som tilsyneladende mente, at dette var en nem måde at få opmærksomhed på," fortæller Cluley. Det kan godt være, at Mooney ikke er ansvarlig for den ny orm, som kan være skabt af en ung programmør, der ude efter at få et job, eller det kan være nogen, der forsøger at hævne sig på Mooney.

"Det kan udmærket være, at dette er et copycat-angreb eller nogen, der forsøger at få Mikeyy i fedtefadet," spekulerer Cluley. Men under alle omstændigheder var Mooneys oprindelige hensigt farlig, og han har selv lagt fundamentet for et muligt sagsanlæg mod sig, mener Cluley.

For at beskytte sig mod ormen anbefaler Cluley at holde sine browsere opdaterede og at blokere scripting med et plugin såsom NoScript til Firefox. Hvis man allerede er inficeret, anbefaler Cluley at rydde op på sin Twitter-profil ved at slette indhold, man ikke selv har tilføjet.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Incident og problem manager

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Senior Data Scientist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse