Kamera til Ferrarien

Olympus' Ferrari Digital Model 2004 er Ferrari-rødt og produceres kun i 10.000 eksemplarer.

Indhold

Hvis man allerede har Ferrarien, så har Olympus kameraet, der passer til. For anden gang har Olympus samarbejdet med Ferrari om et "limited edition" kamera. I alt bliver der produceret 10.000 eksemplarer, hvoraf de 5.000 skal afsættes i Europa.

Ferrari er næppe kamera-specialister, og det er vist også mest design-afdelingen Olympus har arbejdet sammen med. Det har blandt andet betydet, at Olympus' Ferrari Digital Model 2004 har den helt rigtige karakteristiske Ferrari-røde farve.

Ferrrari Digital Model 2004 er et 3.2 megapixel kamera med 3x optisk zoom-funktion pakket ind i et smalt 2,2 cm tyndt kammer, der vejer 160 gram. Zoom-funktionen er pakket ind i kameraet.

Der er fra starten indlagt 18 forskellige indstillinger, der skulle passe til de fleste foto-situationer. Kameraet leveres med docking-station i samme røde farve og med det forjættende Ferrari-navn.

Olympus' Ferrari Digital Model 2004 produceres kun i 10.000 eksemplarer.

Hvert kamera leveres med en CD-rom med billeder fra perioden 1999-2003, hvor Ferrari styrede Formel-1 verdenen med hård hånd. Med kameraet får man også signerede billeder af Michael Schumacher og Rubens Barrichello.

Hvis man virkelig sætter pris på Ferrari, vil man nyde at tænde for kameraet, hvor den interne højttaler afspiller lyden af en Ferrari-motor, mens det 2,5" store LCD-display viser et billede af F2004 modellen.

Olympus' Ferrari Digital Model 2004 vil koste 699 Euro, når det bliver frigivet i Juli. Læs mere om modellen her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Jyske Bank

    Jyske Bank styrker tilstedeværelsen i København med indflytning i Glaskuben

    Jyske Bank er rykket ind i Glaskuben på Kalvebod Brygge, et markant byggeri i hjertet af København. Knap 1.000 arbejder her, heraf 200 i IT, med nye rammer for samarbejde, innovation og udvikling.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S