Frank Rasmussen ved hvad danskerne vil have

ComputerViews: Frank Rasmussen ved, hvad du vil have. Netop evnen til at få gjort kunde-basen tyk og fed på rekordtid er grundlaget for hans nu tre frasalg i mange millioner kroners-klassen.

Artikel top billede

Foto: Michael Altschul/Visuel-Medie.

ComputerViews: For tredje gang scorer Frank Rasmussen kassen på at få en god idé med massevis af kunde-appeal, handle på den og dernæst få den afhændet i en fart til et af de velhavende teleselskaber, der hungrer efter flere kunder.

Hans hemmelighed er et blik for de ting, der kan trække kunderne til. Og så en helt usentimental indstilling til sin forretning, der gør, at han ikke har det mindste imod at sælge sine opfindelser så snart, der kommer en åbning.

I modsætning til mange andre iværksættere - der arbejder så længe på ét projekt, at de knytter sig følelsesmæssigt til ideen, som fylder hele deres liv - har Frank Rasmussen masser af ideer. Han ved, at der kommer flere projekter, flere firmaer og flere frasalg til højestbydende.

Selv begrunder han sit blik for at skabe publikums-baskere med sine egne behov.

"Jeg tager udgangspunkt i mig selv. Hvis jeg mangler noget på markedet, er der sikkert også andre, som også har behov for det," har han tidligere sagt til Computerworld.

Der er med andre ord tale om en ganske uvidenskabelig metode, der ikke desto mindre har vist sig at være en guldrandet opskrift for Frank Rasmussen, der som søn af en skibs-elektriker og en sygehjælper ikke smykker sig med flotte uddannelsesmæssige meritter, men til gengæld har upåklagelig forretningsmæssig tæft.

Således vurderer analytiker Poul Ernst Jessen fra Danske Markets, at Frank Rasmussen ganske enkelt har spillet Telenor ud med truslen om, at han ville flytte BiBob-kunderne til et andet netværk.

Interessant er det, at BiBob aldrig har tjent penge på driften. Selskabet tabte i dets første halve leveår knap 20 millioner kroner.

Bedre blev det ikke efter første hele leveår, idet BiBob kom ud af regnskabsåret 2006-2007 med et underskud på 3,6 millioner kroner, mens regnskabsåret 2007-2008 endte med et underskud på 23,6 millioner kroner.

Alt i alt har BiBob altså tabt 47,2 millioner kroner siden lanceringen i 2007.

Masser af kunder

Frank Rasmussens jubel-ridt som iværksætter blev grundlagt i 1992 med etableringen af internetudbyderen Image Scandinavia, som det daværende World Online købte i 1999 for en ikke-offentliggjort sum på et angiveligt stort to-cifret millionbeløb. World Online blev senere solgt til Tiscali.

Hurtigt efter salget af Image Scandinavia kom i 2000 etableringen af lavpris-teleselskabet Telmore, der revolutionerede det danske mobilmarked med sit enkle koncept med meget lave priser uden dikkedarer.

Selskabet fik på rekordtid en halv million kunder og var 2004 blevet så stor en trussel mod TDC, at selskabet købte det for angiveligt 400 millioner kroner.

Det førte til en af Frank Rasmussens eneste fiaskoer. Han blev nemlig ansat af TDC og britiske EasyGroup til at etablere et internationale discount-selskab, EasyMobile. Men uden held.

Gadedrengen Frank Rasmussen - der ville tage hurtige beslutninger - passede ikke særlig godt sammen med det strømlinede TDC og selskabets mere traditionelle forretningsgange.

Det førte Frank Rasmussen videre til BiBob, der blev grundlagt, da hans konkurrence-klausul efter Telmore-salget udløb. Som med Telmore så han igen muligheder i at appelere til danskerne med et overskueligt koncept. Markedet var blevet 'for pludret', som han sagde.

Dr. Chu

Gennem det meste af sin iværksætter-karriere har Frank Rasmussen kørt parløb med den taiwanske finansmand Shun I-Chu - 'dr. Chu' - der står bag netværksudstyrs-producenten Zyxel.

Oprindeligt blev Image Scandinavia oprettet i tilknytning til import af udstyr fra netop Zyxel, og Frank Rasmussen har siden nydt en stor stjerne hos dr. Chu, der har været medejer af både Image Scandinavia, Telmore og BiBob.

Han har hele tiden haft blik for Frank Rasmussens unikke evne til at banke volumen og kundedata-basen op på rekord-tid og dernæst høste den størst mulige gevinst.

Frank Rasmussen siger selv, at han allerede er i gang med det næste projektet. Men mon ikke, at offentligheden snart vil høre om nye planer og nye ideer fra gadedrengen Rasmussen?

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS