Topnyhed:NNIT har fyret 100 medarbejdere - nedjusterer markant

TDC blokerer for spam og virus

Efter sommerferien indfører TDC et centralt filter, der scanner alle mails for virus og spam, inden de lander hos brugerne.

Indhold

Nu går Danmarks største internet- og teleudbyder TDC til kamp mod tidens store svøber, spam og virus. Efter sommerferien vil TDC etablere et centralt spam- og virusfilter, der scanner alle mails for spam og vira, inden de når frem til de cirka en million mailkonti hos selskabets private internetkunder.

Scanningen leder efter mønstre i afsenderadresser samt indhold i mails og vedhæftede filer. Hvis filteret finder suspekte mønstre, kan det blokere for mails fra en bestemt adresse, anbringe mailen i en "affaldsbakke" eller rense den for virus.

Filteret bliver aktiveret for alle TDC's privatkunder, som dog får mulighed for at slå filteret fra, hvis de ikke ønsker at få deres mails scannet.

Baggrunden for TDC's initiativ er ifølge Lars Torpe Christoffersen, administrerende direktør i TDC Totalløsninger, at spam og virus er til gene for både kunderne og TDC selv.

- Spammails og computervira generer vores kunder, de tager kapacitet i vores netværk, og de er et samfundsmæssigt problem på grund af de mange ressourcer, som bliver spildt på problemerne. Derfor indfører vi nu et filter, som vil gøre livet lettere for alle, siger han.

TDC forventer, at filteret vil afhjælpe en stor del af de problemer, kunderne har med spam og virusinficerede mails. Men da spam og virus bliver spredt på stadigt mere kreative måder, kan man ikke forvente, at filteret løser alle problemer.

- Netsikkerhed starter på den enkelte maskine. Vira og andre plager spredes ikke kun via mail, så vores filter gør det ikke alene. Det er den enkelte internetbrugers ansvar at have tidssvarende forsvarsværker installeret og i øvrigt bruge nettet med omtanke, hvis man vil undgå ubehagelige oplevelser, mener Lars Torpe Christoffersen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere