Artikel top billede

Sommer på jobbet med Thomas Gregers Honoré

Sommer på jobbet: Den arbejdsstation, som Oracle Danmarks administrerende direktør, Thomas Gregers Honoré, anvender er Microsoft-fri zone. Og desuden helt ryddet for unødvendige ting.

Hvor stor en del af din arbejdsuge arbejder du hjemmefra?

Det gør jeg faktisk ikke ret meget, men jeg synes, at det er en god mulighed at have. Jeg arbejder hjemme måske nogle få timer om ugen. Det er, når det giver mening mellem møder eller lignende.

Jeg rejser meget i Norden, og det er vigtigt for mig at være så meget på det danske kontor som muligt, når jeg er i Danmark - også for at opleve det sociale ved at være på arbejde.

Hvad kendetegner din arbejdsstation derhjemme? Og på arbejdet?

Det er vel kendetegnende, at jeg godt lide at bruge Mac. Og at jeg helst ikke bruger Microsoft-produkter, for jeg mener, at det er vigtigt at bruge åbne standarder. På min hjemmecomputer er min browser Firefox, og mit emailsystem er Thunderbird. Og sådan er det også på min computer hos Oracle, ligesom jeg bruger OpenOffice.

Min plads hos Oracle i Ballerup er kendetegnet af, at jeg har alt, hvad jeg skal bruge i min taske, så jeg har ikke mange ting stående på mit skrivebord. Det hele er i min bærbare pc, i min iPhone og i min taske, så jeg har ingen ringbind eller noget fysisk arkiv eller nogen private ting på min plads.

Hvilken stemning er der i Oracle Danmark om sommeren?

Fra midten af juli til midten af august er stemningen meget afslappet, og vi bruger tiden på at få ryddet op. I år er det lidt specielt, for vi skal flytte domicil lige på den anden side af sommerferien. Derfor vil sommerferien blive brugt på at få ryddet op i vores ting og få planlagt flytningen.

Flytningen skyldes, at vi skal bruge nogle lokaler, der passer bedre til den måde, som vi arbejder på. På det nye kontor vil ingen - heller ikke mig selv - få faste pladser. I stedet inddeler vi huset i fire zoner, som man skal bruge alt efter sin arbejdsopgave. Der bliver en stille-zone, en dialog-zone, en projekt-zone og en ringe-zone.

Vi tror meget på den fleksible arbejdsplads, og vi kommer til at gøre det ret ekstremt. Når man kommer ind, vil der være et stort rum ligesom i en amerikansk high school, hvor man har sit skab med sine ting i. Derfra går man ud i den zone, hvor man vil arbejde. Det er ret nytænkende.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere