Hidtil hurtigste grafikchip til bærbare pc'er

ATI har lanceret den kraftigste grafikchip til bærbare pc'er, der endnu er set, og det lader til at springet mellem desktop-grafik og bærbare er ved helt at forsvinde.

Indhold

Den grafik-teknologi, som hidtil har været brugt i bærbare pc'er, har som oftest været et år eller mere bagefter grafikkortene til desktop-pc'er. Med ATI's lancering af Mobility Radeon 9800 ser det ud til at være slut med så stor forskel, i hvert fald når man alene ser på faciliteterne i chippen.

Mobility Radeon 9800 er nemlig baseret på den spritnye X800 kerne som ATI lancerede i maj. Det betyder at Mobility Radeon 9800 indeholder alle de faciliteter som X800 har, men der er dog alligevel forskelle.

Topmodellen X800 XT Platinum Edition har 16 pixel-pipelines og seks vertex-shadere, mens Mobility Radeon 9800 må nøjes med otte pixel-pipelines og fire vertex-shadere. Det betyder kort og godt at Mobility Radeon 9800 vil kunne producere lige så flot grafik som X800, men den gør det lidt langsommere, især i helt nye spil.

Clockfrekvenserne er heller ikke i nærheden af desktop-modellens. Mobillity Radeon 9800-chippens clockfrekvens er på 350 MHz, mens rammodulerne har en clockfrekvens på 300 MHz.

I modsætning til X800 bliver der brugt op til 256 megabyte DDR-RAM på Mobility Radeon 9800, i stedet for den hurtigere GDDR3-RAM. Der er dog sket en klar forbedring på denne front alligevel.

Moility Radeon 9800 har nemlig en busbredde på 256 bit mellem hukommelsen og grafikchippen. Tidligere mobile grafikkort har måtte nøjes med 128 bit, og den fordoblede busbredde betyder, at der kan genereres flere billeder per sekund.

Alt i alt betyder det at ydelsen skulle komme til at ligge på niveau med Radeon 9800 Pro/XT-kortene til desktop-pc'er.

Den nye chip er noget af en strømsluger, og derfor skal man ikke regne med at kunne sidde og spille Doom 3 i flere timer på bærbare pc'er med Mobility Radeon 9800. Chippen en nemlig først og fremmest rettet mod desktop-replacement bærbare, hvor ydelsen sættes i højsæde, og batterilevetiden er knap så vigtig.

ATI har dog indlagt Clock Gating i grafikchippen, der en teknologi, som kan lukke de dele af chippen ned, der ikke er i brug. Det kan spare en del på strømmen under normal brug.

Bærbare pc'er med Radeon Mobility 9800 skulle være lige om hjørnet, og Dell Inspiron 9100 skulle være blandt de allerførste til at bruge den nye chip.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Proces Driver i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job