Kreditkort-svindel afsløret - af hackere

En falsk hæveautomat fik et meget kort liv på et konference-hotel fyldt med hackere.

Artikel top billede

En falsk pengeautomat, der skulle aflure pinkoder og kreditkortnumre, var af ukendte gerningsmænd blevet installeret på Hotel Riviera i Las Vegas.

Men uheldigvis for gerningsmændene, huser hotellet i disse dage hackerkonferencen Defcon, og der gik derfor ikke lang tid, før konferencens deltagere opdagede svindelen.

"De så på skærmen og kunne se, at der manglede et overvågningskamera. Da de lyste med en lommelygte, der hvor kameraet skulle have været, så de, at der stod en PC bag glasset," fortæller en af arrangørerne, der går under navnet Priest.

Han kan desuden fortælle, at den falske automat var opstillet på et af de få steder, der ikke kan ses af hotellets overvågningskameraer.

"Den var i bogstaveligste forstand placeret lige ved siden security-indgangen," siger han.

Ikke enkeltstående tilfælde

Efter episoden på Hotel Riviera er der blevet rapporteret flere andre tilfælde af svindel med hæveautomater i Las Vegas. Blandt andet på Rio All-Suite Casino og Hotel, hvor en anden Defcon-deltager, Chris Paget, der er ekspert i kreditkortsikkerhed, forsøgte at hæve 200 dollar, men ikke fik pengene udbetalt.

Ifølge hans erfaringer som sikkerhedskonsulent, bruger organiserede kreditkortsvindlere i højere grad hæveautomater som redskab for kreditkortsvindel.

Begge tilfælde er anmeldt til myndighederne og undergår nu en efterforskning ledet af Secret Service.

De to episoder kommer ironisk nok efter, at arrangørerne af konferencen aflyste et foredrag om et sikkerhedsbrist i en populær serie af hæveautomater. Producenten af den pågældende automat truede nemlig med at lægge sag an, hvis bristen blev afsløret på konferencen.

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet