Kreditkort-svindel afsløret - af hackere

En falsk hæveautomat fik et meget kort liv på et konference-hotel fyldt med hackere.

Artikel top billede

En falsk pengeautomat, der skulle aflure pinkoder og kreditkortnumre, var af ukendte gerningsmænd blevet installeret på Hotel Riviera i Las Vegas.

Men uheldigvis for gerningsmændene, huser hotellet i disse dage hackerkonferencen Defcon, og der gik derfor ikke lang tid, før konferencens deltagere opdagede svindelen.

"De så på skærmen og kunne se, at der manglede et overvågningskamera. Da de lyste med en lommelygte, der hvor kameraet skulle have været, så de, at der stod en PC bag glasset," fortæller en af arrangørerne, der går under navnet Priest.

Han kan desuden fortælle, at den falske automat var opstillet på et af de få steder, der ikke kan ses af hotellets overvågningskameraer.

"Den var i bogstaveligste forstand placeret lige ved siden security-indgangen," siger han.

Ikke enkeltstående tilfælde

Efter episoden på Hotel Riviera er der blevet rapporteret flere andre tilfælde af svindel med hæveautomater i Las Vegas. Blandt andet på Rio All-Suite Casino og Hotel, hvor en anden Defcon-deltager, Chris Paget, der er ekspert i kreditkortsikkerhed, forsøgte at hæve 200 dollar, men ikke fik pengene udbetalt.

Ifølge hans erfaringer som sikkerhedskonsulent, bruger organiserede kreditkortsvindlere i højere grad hæveautomater som redskab for kreditkortsvindel.

Begge tilfælde er anmeldt til myndighederne og undergår nu en efterforskning ledet af Secret Service.

De to episoder kommer ironisk nok efter, at arrangørerne af konferencen aflyste et foredrag om et sikkerhedsbrist i en populær serie af hæveautomater. Producenten af den pågældende automat truede nemlig med at lægge sag an, hvis bristen blev afsløret på konferencen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision