Lynhurtige LCD-skærme i næste måned

Allerede i løbet af september vil flere producenter sende LCD-skærme med en lynhurtig responstid på otte millisekunder på gaden.

Indhold

I september vil både Viewsonic og BenQ lancere LCD-skærme med responstider på otte millisekunder. Det er 33 procent hurtigere responstid end de hurtigste skærme, der er tilgængelige på markedet i dag. Det skriver Digitimes.

Responstiden er en vigtig parameter, fordi en langsom skærm har en tendens til at lave et slør efter objekter, der bevæger sig hurtigt henover skærmen.

Eksempelvis kan en bordtennisbold få en "hale" efter sig, fordi skærmen ikke kan nå at slukke for de berørte pixels hurtigt nok.

Især i hurtige 3D-spil halter selv de hurtigste LCD-skærme stadigvæk efter de gode gamle CRT-skærme med billedrør, men nu bliver forspringet altså formindsket endnu en gang.

Begge firmaer vil dog holde fokus på skærmene med responstider på 12 og 16 millisekunder, og de forventer ikke, at skærme med otte millisekunder bliver standard, før vi skriver 2005.

Produktionen af de hurtige LCD-paneler giver nemlig ikke særligt højt udbytte endnu, og teknologien skal forbedres, før skærmene kommer ned i priser, som almindelige forbrugere vil betale.

Viewsonic har planer om at lancere to eller tre otte millisekunders-skærme i løbet af fjerde kvartal i år.

BenQ vil sende op til tre otte millisekunders-skærme på markedet i løbet af i år, og forventer samtidig at forøge salget af LCD-skærme med 12 og 16 millisekunders responstider.

Priserne for de nye skærme er endnu ikke fastlagt.




IT-JOB

Netcompany A/S

IT Consultant

Capgemini Danmark A/S

Cloud Architect

Netcompany A/S

Managing Architect
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis