Danskerne gider ikke læse elektronik-manualer

Over halvdelen af danske elektronik-forbrugere gider ikke læse brugervejledningen, hvilket er en dum undladelse ifølge Forbrugerstyrelsen. Nokia angriber problemet i smartphones.

Artikel top billede

Ifølge Forbrugerstyrelsen læser 60 procent af danske elektronik-kunder ikke deres brugsvejledninger, når de kommer hjem med et stykke nyt elektronik.

"Jeg kan godt forstå, at nogle ikke orker at læse en tyk brugsanvisning igennem på en ny mobiltelefon, der ligner den, man tidligere havde. Men det er en god idé at bladre brugsanvisningen igennem, for hvis man bruger produktet forkert, så risikerer man at miste retten til at få sine penge tilbage, hvis det går i stykker," lyder det i en pressemeddelelse fra Tanja Franck, direktør i Forbrugerstyrelsen.

"Det er også meget muligt, at produktet har nogle funktioner, som du aldrig opdager og får glæde af, hvis du ikke lige bladrer brugsanvisningen igennem," siger Tanja Franck.

Vejledning i terminalerne

Hos mobilfabrikanten Nokia kender support-afdelingen godt de kunder, som ikke har læst brugermanualen, inden de ringer.

Nokia producerer omkring en halv milliard telefoner om året - og printer i tonsvis af papir på den konto.

Nokias danske produktchef, Niels Kjelstrup, forklarer, at selvom selskabet er forpligtet til at levere telefonen med en brugervejledning på dansk, så er det helt umuligt at få alle folk til at bladre papirmanualen igennem.

"Vi tror i stedet på, at søgefunktioner og brugermanualer er mere brugbare på selve telefonen, når folk står med et akut problem," forklarer Niels Kjelstrup.

Det er dog ikke alle telefoner, som har de interaktive brugervejledninger. På nuværende tidspunkt gælder det kun selskabets smartphones, men Nokia arbejder på at udarbejde introducerende vejledninger, når man tænder selskabets såkaldte featurephones, der bygger på C40-platformen.

Flere andre både mobil- og pc-producenter har også vejledninger i telefoner og på computeren i tilfælde af, at forbrugerne ønsker her-og-nu-vejledning - frem for at skulle finde manualen frem og bladre i den.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S