Fjernsyn på mobilen

Fem af de største producenter af mobiltelefoner har slået sig sammen om at udvikle standarder, der kan forvandle mobiltelefonen til et transportabelt fjernsyn.

Indhold

Nu skal vi se fjernsyn på mobiltelefonen. Mobiltelefon-producenterne Nokia, Sony Ericsson, Motorola, Siemens og NEC vil gøre en indsats for at accelerere udviklingen af mobiltelefoner, der kan modtage tv-signaler. Arbejdet skal foregå i brancheorganisationen Open Mobile Alliance.

Telegiganterne håber på, at muligheden for at se tv på mobilen kan lokke folk til at købe en ny mobiltelefon og på den måde sætte gang i omsætningen.

Det gælder først og fremmest om at skabe standarder, så tv-udsendelserne udsendes på en særlig måde, der passer godt til mobiltelefonerne, og så signalerne kan modtages lige godt af telefoner af forskellige mærker.

Specifikationerne for DVB-H, som står for Digital Video Broadcasting for Handhelds, skulle gerne blive klar til næste år. Så er vejen banet for jordbaseret digitalt fjernsyn til de mobile enheder. Der bliver sandsynligvis tale om at sende tv-programmerne ud i en opløsning på 360 x 288 billedpunkter.

Firmaerne vil også kigge nærmere på IPDC (Internet Protocol Datacasting), hvor flere forskellige former for IP-baseret data kan blive sendt ud til mobiltelefonerne via det digitale sendenet.

Prototyper af mobiltelefoner med tv-modtager er for længst dukket op, og som sædvanlig er de foran i Fjernøsten, hvor man snart vil kunne se tv på mobilen. Europa kommer til at vente et år eller to.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S