Smart SCART med Bluetooth

Med Bluetooth-dimsen MMV-100 fra Sony Ericsson i fjernsynets SCART-stik kan man overføre billeder eller MP3-musik direkte fra sin mobiltelefon uden brug af kabler.

Indhold

Sony Ericsson MMV-100 ligner et forvokset SCART-stik, og det er faktisk lige, hvad det er - et SCART-stik med Bluetooth, vel at mærke.

Med MMV-100 kan man sende JPEG.billeder fra en Bluetooth-enhed direkte til fjernsynsskærmen. Man kan også sende lyd, så man for eksempel kan høre musik via fjernsynets højttalere i stedet for mobiltelefonens headset.

Det er helt oplagt at anvende MMV-100 sammen med kameratelefoner. Så kan man vise sine billeder frem til venner og familie på tv-apparatets store skærm i stedet for at nøjes med mobiltelefonens lille display.

MMV-100 kan også bruges, selv om man ikke har SCART-stik, for der følger RCA-kabler med. Det betyder også, at MMV-100 kan benyttes sammen med en projektor, så man eksempelvis kan overføre en præsentation direkte fra en lommecomputer med Bluetooth.

Her er MMV-100 tilsluttet et fjernsyn - men hov, er det ikke et kabel, der stikker ud til siden?
Det smarte med Bluetooth er jo, at man slipper for kabler, men her er der alligevel gået noget galt for designerne hos Sony Ericsson. MMV-100 virker nemlig kun, når den får strøm fra en separat strømforsyning.

Man kan altså ikke nøjes med at have dimsen med i lommen, når man besøger svigermor og vil fremvise billeder af barnebarnet på hendes fjernsyn - man skal også huske strømforsyningen og finde en stikkontakt til den. Dermed forsvinder en hel del af charmen ved Bluetooth.

Sony Ericsson Bluetooth Media Viewer MMV-100 koster i omegnen af 800 kroner med moms.

Læses lige nu

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    SOS International

    Platform Engineer – Team Lead

    Københavnsområdet

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS