Smart SCART med Bluetooth

Med Bluetooth-dimsen MMV-100 fra Sony Ericsson i fjernsynets SCART-stik kan man overføre billeder eller MP3-musik direkte fra sin mobiltelefon uden brug af kabler.

Indhold

Sony Ericsson MMV-100 ligner et forvokset SCART-stik, og det er faktisk lige, hvad det er - et SCART-stik med Bluetooth, vel at mærke.

Med MMV-100 kan man sende JPEG.billeder fra en Bluetooth-enhed direkte til fjernsynsskærmen. Man kan også sende lyd, så man for eksempel kan høre musik via fjernsynets højttalere i stedet for mobiltelefonens headset.

Det er helt oplagt at anvende MMV-100 sammen med kameratelefoner. Så kan man vise sine billeder frem til venner og familie på tv-apparatets store skærm i stedet for at nøjes med mobiltelefonens lille display.

MMV-100 kan også bruges, selv om man ikke har SCART-stik, for der følger RCA-kabler med. Det betyder også, at MMV-100 kan benyttes sammen med en projektor, så man eksempelvis kan overføre en præsentation direkte fra en lommecomputer med Bluetooth.

Her er MMV-100 tilsluttet et fjernsyn - men hov, er det ikke et kabel, der stikker ud til siden?
Det smarte med Bluetooth er jo, at man slipper for kabler, men her er der alligevel gået noget galt for designerne hos Sony Ericsson. MMV-100 virker nemlig kun, når den får strøm fra en separat strømforsyning.

Man kan altså ikke nøjes med at have dimsen med i lommen, når man besøger svigermor og vil fremvise billeder af barnebarnet på hendes fjernsyn - man skal også huske strømforsyningen og finde en stikkontakt til den. Dermed forsvinder en hel del af charmen ved Bluetooth.

Sony Ericsson Bluetooth Media Viewer MMV-100 koster i omegnen af 800 kroner med moms.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse